Dostawcy stali – sposób działania, wyroby, ceny

W kontekście przemysłu budowlanego, nieodzownym i podstawowym materiałem bez cienia wątpliwości jest stal. W zależności od sposobu produkcji oraz ilości węgla w stopie w stosunku do żelaza, stal będzie posiadać inne właściwości, lecz cechą wspólną dla jej wszystkich rodzajów jest niezwykła wytrzymałość, dobra spawalność i solidna odporność na korozję, w szczególności, jeżeli chcemy wykorzystać stal nierdzewną. Dziś jednak weźmiemy pod lupę dostawców stali, którzy w ilościach hurtowych oferują wyroby właśnie z tego materiału. Na jakiej zasadzie takie hurtownie działają, jakie wyroby oferują i od czego zależą ceny wyrobów?

Dostawcy stali – jak działają i co oferują?

Dostawcy stali w celu prowadzenia swojej działalności w pełni legalnie muszą posiadać szereg uprawnień oraz licencji. Wyroby, które sprzedają tego typu hurtownie potrzebują mieć odpowiednie atesty oraz certyfikaty potwierdzające wysoką jakość produktu. Często bowiem od trwałości stali oraz wytrzymałości materiału, z jakiego tworzone są konkretne produkty może zależeć zdrowie i życie wielu osób. Nie jest bowiem tajemnicą, że stal jest obecnie wykorzystywana na gigantyczną skalę w infrastrukturze oraz w architekturze, a używanie źle wykonanych elementów może nieść za sobą naprawdę tragiczne konsekwencje.

Dostawcy stali nie mogą sobie pozwolić na takie rzeczy, dlatego praktycznie zawsze w takich miejscach otrzymamy produkty bardzo wysokiej jakości od uznanych producentów – zarówno tych polskich, jak i na całym świecie. W ofertach hurtowni stali znajdziemy często na przykład pręty zbrojeniowe, profile, strzemiona, wszelkiego rodzaju prefabrykaty, zbrojenia, kotwy i wkręty, siatki, druty, rury i wiele innych wyrobów. Oczywiście oferty poszczególnych hurtowni mogą nieco różnić się od siebie, lecz większość wymienionych tutaj produktów znajdziemy u każdego dostawcy stali.

Co wpływa na ceny produktów u dostawców stali?

Aktualnie ceny wyrobów ze stali są naprawdę drogie i niestety nic nie wskazuje na to, żeby szybko one spadły. Nie jest to jednak wymysł dostawców, którzy nagle zadecydowali o wywindowaniu cen. Największy wpływ na tę sytuację ma oczywiście cena samej stali.

Przede wszystkim w wyniku pandemii koronawirusa oraz lockdownów spadła ilość produkowanej stali, co sprawiło, że na rynku zmniejszyła się podaż. Wzrosły również koszty wytwarzania tego materiału, a także pojawiły się spore ograniczenia w transporcie – również w wyniku pandemii. Patrząc na obecną sytuację na świecie można dojść do wniosku, że na jakiekolwiek obniżki jeszcze sobie trochę poczekamy.