Domowe sposoby osuszania powietrza
Nadmiar wilgoci w pomieszczeniach często staje się bardzo dużym problemem. Gromadzenie się wilgoci ma bardzo wiele złych konsekwencji od grzyba na ścianie po uszkodzenia elektroniki znajdującej się w pomieszczeniu. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się dzieła sztuki, na przykład obrazy lub stare księgi to zachowanie właściwej wilgotności otoczenia jest chyba najważniejszym zagadnieniem, z którym musimy się zmierzyć. Profesjonalnie przygotowanych pomieszczeniach do utrzymania właściwej wilgotności stosowane są drogie systemy osuszaczy kondensacyjnych. Ale są także tańsze alternatywy.
Zastosowanie substancji higroskopijnej w osuszaniu
Osuszanie pomieszczeń na przestrzeni kilku ostatnich lat stało się bardzo popularnym procederem. Czynność ta polega na redukcji ilości wodnej pary zawartej w powietrzu na kilka dostępnych sposobów. Szczególną popularnością cieszą naturalne metody, czyli takie, które nie wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu. Oczywiście większość rozwiązań posiada zarówno wady, jak i zalety, jednak każdy okazuje się skuteczny w walce z parą wodną. Popularna obecnie metoda sorpcyjna wiąże się z koniecznością wykorzystania substancji higroskopijnej w postaci chlorku magnezu. Ten związek chemiczny wyróżnia się przede wszystkim ogromną higroskopijnością, czyli zdolnością do pochłaniania wody z otoczenia. Osuszanie pomieszczeń wymaga umieszczenia chlorku magnezu w specjalnych, przewiewnych woreczkach, które można następnie umieścić w wybranych miejscach o wysokiej wilgotności powietrza. Dotychczas zastosowanie chlorku magnezu w osuszaniu pomieszczeń stało się jedną z najczęściej wybieranych metod naturalnych.
Osuszanie powietrza – czy warto?
Z każdym rokiem zwiększa się liczba osób, które decydują się na osuszanie powietrza w mieszkaniu lub domu przy pomocy chlorku magnezu. Pojawia się jednak pytanie, czy warto decydować się na takie przedsięwzięcie? Specjaliści wskazują, że za prawidłową wilgotność powietrza uznaje się wartość kształtującą się w przedziale od 40 do 60%. Każda różnica może mieć negatywny wpływ przede wszystkim na ściany oraz podłogi znajdujące się w naszym domu, a także zdrowie i samopoczucie jego mieszkańców. Duża wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi grzybów oraz różnego rodzaju bakterii, które dość często prowadzą do poważnych chorób układu oddechowego. Jak widać, osuszanie powietrza ma ogromne znaczenie na nasze życie, a także codzienne funkcjonowanie. Nie czekaj i postaw na naturalne sposoby – wybierz chlorek magnezu!