Dlaczego kupno samochodu za gotówkę w salonie, nie jawi się jako najlepsze rozwiązanie?

Wcale nie jest powiedziane, że samochód powinien posiadać każdy, a przy tym jego brak stwarza niewyobrażalne problemy. Z drugiej strony, współczesne realia dowodzą, że posiadacze aut mają mocno ułatwione życie, ponieważ są uniezależnieni od rozkładów jazdy komunikacji miejskiej. Codzienne dojazdy do pracy, odwożenie dzieci do szkoły, wyjazdy za miasto na urlop – to tylko część sytuacji, w których samochód będzie dla nas sporym udogodnieniem. Niektóre rodziny posiadają nawet kilka aut, co tylko pokazuje, jak bardzo przyzwyczailiśmy się do obecności w naszym życiu przysłowiowych czterech kółek.

Dużo uwagi poświęca się obecnie temu, w jaki sposób pozyskiwane są samochody. Jak wiadomo, każdy dąży do tego, by móc użytkować te zupełnie nowe, a zatem by móc być pierwszym właścicielem. Z kolei musimy liczyć się z faktem, że zakup samochodu za gotówkę w salonie to naprawdę spory koszty, a szczególnie jeśli zdecydujemy się na drogą markę oraz bogate wyposażenie.

Samochody używane – co jest z nimi nie tak?

Najpopularniejszą formą zakupu samochodu jest bez wątpienia pozyskanie go z rynku aut używanych, gdyż to szansa na sporą oszczędność, w porównaniu do tego, jak wygląda to w salonie dealera. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z przynajmniej kilku niebezpieczeństw, jakie czekają nas podczas tej formy pozyskania pojazdu. Bywa, że niektóre egzemplarze posiadają ukryte wady, które w niedalekim czasie zupełnie zdyskwalifikują taki samochód z dopuszczenia do ruchu, lub też spowodują ogromne koszty naprawy. Bardzo popularnym procederem jest też cofanie liczników przebiegu, ponieważ ogromna liczba przejechanych kilometrów, często odstrasza potencjalnych kupców, a jednocześnie mocno obniża cenę danego egzemplarza samochodu.

Czy zatem o wiele niższa cena jest wystarczającym powodem, aby postawić właśnie na tę formę? Dla wielu zainteresowanych okazuje się, że tak. Warto jednak być bardzo ostrożnym podczas wyboru, a przy tym starać się odnajdywać samochody pochodzące ze sprawdzonych źródeł.

Abonament samochodowy, wynajem długoterminowy oraz leasing

Coraz bardziej zauważalna jest tendencja spadkowa tego, iż klientom już tak bardzo nie zależy na tym, aby to oni byli właścicielami samochodów, z których korzystają. Powoduje to, że popularność zyskują nowe formy finansowania aut, w przypadku których to właśnie konkretne firmy pozostają właścicielami i to na cały czas obowiązywania umowy.

Każdy w końcu pragnie tego, aby użytkować nowie auto, a takie metody jak abonament, wynajem lub leasing umożliwiają to, przy relatywnie niskich kosztach, a także oferując wiele wymiernych korzyści. Klient nie musi się zatem martwić o szereg istotnych spraw dotyczących eksploatacji samochodu. Na barkach firmy finansującej spoczywa wówczas m.in. ubezpieczenie samochodu, sezonowa wymiana ogumienia, regularne przeglądy techniczne i serwisowanie, wymiana części i płynów eksploatacyjnych, naprawa drobnych usterek, czy też gwarancja pojazdu zastępczego na wypadek poważniejszej awarii. Wiele zależy tu od warunków umowy, dlatego należy ją dokładnie sprawdzić, zanim jeszcze złożymy pod nią swój podpis.

Wymienione wyżej możliwości sprawiają, że klientów tych form nieustannie przybywa, a prognozy jasno pokazują, że takich osób będzie jeszcze więcej. Mamy tutaj dużo swobody, a często jedyne czym musimy się martwić, to pilnowanie tego, aby pojazd był zawsze zatankowany, a także oddany w dobrym stanie, kiedy okres finansowania dobiegnie już końca. W wielu przypadkach, możliwe jest też wykupienie egzemplarza, z którego korzystamy. Wszystko to na preferencyjnych warunkach, w zależności od formy na jaką się zdecydowaliśmy.

Dodatkowym aspektem, o którym należy wspomnieć jest z pewnością tzw. kilometrówka, czyli ustalony limit kilometrów, jakich liczbę możemy pokonać na przestrzeni roku kalendarzowego. Zwykle będzie to 10 tysięcy kilometrów, jednakże jest to opcja dla tych, którzy nie podróżują za wiele. W przypadku, kiedy planujemy częste i długie wyjazdy, warto zdecydować się na poszerzenie limitu kilometrów.