leczenie zębów pod narkozą

Dla kogo jest leczenie zębów pod narkozą?

Leczenie zębów pod narkozą nie jest nigdy zabiegiem pierwszego wyboru. Osoby, które nie odczuwają paraliżującego lęku i nie mają zdrowotnych przeciwwskazań mogą poddać się leczeniu standardowemu ze znieczuleniem miejscowym. Niektórzy nie potrzebują nawet jego, bo mają wyższą tolerancję na ból. Jeżeli jednak kwalifikujesz się do zabiegu pod narkozą, to zacznij od znalezienia dobrego stomatologa, który świadczy taką usługę. Nadal bowiem nie jest ona standardem.

Leczenie zębów pod narkozą

Jest wiele osób, które deklarują lęk przed wizytą u stomatologa. Jednak są też tacy, który odczuwają wręcz paraliżujący strach i dla nich opracowano możliwość leczenia zębów pod narkozą.

Taka przypadłość ma nawet swoją nazwę – dentofobia. Jest to paniczny lęk, trudny do opanowania, który bardzo skutecznie powstrzymuje przed umówieniem się na konsultację dentystyczną. To jednak zazwyczaj prowadzi do nawarstwienia się problemu, a gdy pojawią się już silne, nieustające dolegliwości bólowe, wizyta i tak okazuje się konieczna. Wtedy też najczęściej jest konieczność wdrożenia bardziej inwazyjnego leczenia – wypełnienie głębokiego ubytku, wszczęcie leczenia kanałowego. W skrajnych przypadkach, gdy ząb jest już mocno zdegradowany, dentysta kwalifikuje pacjenta do ekstrakcji.

Każdy z zabiegów wiąże się z odczuwaniem bólu, stąd propozycja skorzystania ze znieczulenia miejscowego. Jednak u części pacjentów można zastosować leczenie zębów pod narkozą. Dotyczy to zazwyczaj:

  • cierpiących na dentofobię,
  • małych dzieci, które nie współpracują ze stomatologiem, a mają zaawansowany problem stomatologiczny,
  • osób z upośledzeniem umysłowym i innymi chorobami o podłożu psychicznym,
  • osób, które wymagają bardziej zaawansowanego leczenia chirurgicznego.

Jak wygląda leczenie zębów pod narkozą?

Chęć skorzystania z opcji leczenia zębów pod narkozą trzeba odpowiednio wcześniej zgłosić dentyście. To on musi zakwalifikować pacjenta do tego typu zabiegu, a asystować  będzie mu anestezjolog. Z uwagi na to, że procedura wymaga zatrudnienia dwóch wykwalifikowanych zespołów i stworzenia im odpowiednich warunków pracy, nie wszystkie przychodnie czy gabinety udostępniają opcję leczenia zębów pod narkozą.

Jeżeli znajdziesz miejsce, które deklaruje wykonywanie tego typu zabiegów, to na początku zostaniesz poproszony o zrobienie badań i dostarczenie wyników do gabinetu. Najczęściej jest to morfologia, kreatynina, poziom glukozy, przeciwciała HBS i HCV oraz jonogram i czas protrombinowy.