przychodnia Pruszków

Dieta ketogeniczna – co kryje się pod jej tajemniczą nazwą?

Dieta ketogeniczna, zwana potocznie „Keto” lub ketogenną należy do diet wysokotłuszczowych. Choć jej założenia dalekie są od modelu żywienia opartego na węglowodanach, według którego odżywia się większość społeczeństwa, keto cieszy się ogromną popularnością i zyskuje coraz więcej zwolenników wśród miłośników zdrowego stylu życia. W czym tkwi jej sekret i kto powinien ją stosować?

Jakie są założenia diety ketogenicznej?

Dieta keto opiera się na spożywaniu posiłków o dominującym udziale tłuszczów oraz ograniczeniu konsumpcji węglowodanów i umiarkowanym spożyciu białek. Przykładowy posiłek ketogeniczny składa się w 80-90 procentach z tłuszczy oraz w zaledwie 10-20 procentach z węglowodanów i białek.  W efekcie stosowania diety, w organizmie dochodzi do stanu zwanego ketozą. Pomoc w ułożeniu odpowiednio zbilansowanych posiłków oferują specjaliści od żywienia w przychodni Pruszków. Informacje kontaktowe dostępne są na stronie: https://progressclinic.pl/

Czym jest stan ketozy?

Stan ketozy polega na procesie rozpadu tłuszczy, w wyniku czego we krwi rośnie stężenie ciał ketonowych, za których produkcję odpowiedzialna jest wątroba. Źródłem energii dla organizmu zamiast cukrów staje się nagromadzony w tkankach ciała tłuszcz. Wprowadzenie organizmu w stan ketozy wymaga czasu. Organizm powoli przystosowuje się do korzystania z innego, niż węglowodany źródła energii. Zwykle wejście w ketozę rozpoczyna się po około 30 dniach stosowania diety, jednak należy mieć na uwadze, że jest to kwestia indywidualna. Zmiana paliwa dla organizmu może stanowić dla organizmu szok i początkowo objawiać się w postaci:

  • suchości w ustach
  • nieświeżego oddechu
  • wzmożonego pragnienia
  • bezsenności
  • utraty energii
  • częstych wizyt w toalecie
  • zmniejszonej koncentracji
  • zrzucenia wagi

Po kilku dniach objawy te zwykle znikają i wówczas następuję poprawa, która zauważalna jest między innymi w postaci zastrzyku energii i świetnego samopoczucia.

Jakie są zalety diety keto?

Początkowo dieta keto została stworzona z myślą o osobach chorujących na padaczkę, w przypadku których zaobserwowano jej pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia. Zauważono również, iż stan ketozy pozytywnie wpływa na zrzucenie wagi, dlatego z czasem znalazła swoich zwolenników wśród osób borykających się z nadmiernymi kilogramami. W stanie ketozy dochodzi bowiem do zmniejszenia uczucia głodu oraz zwiększenia sytości. Ograniczony apetyt, przy jednoczesnym poczuciu najedzenia pozwala na szybsze pozbycie się zbędnej wagi. Dieta ketogenna polecana jest również osobom chorującym na insulinooporność, gdyż jak zauważono ogranicza apetyt na słodycze, zmniejsza obrzęki oraz reguluje wydzielanie insuliny.

Jakie są minusy diety keto?

Jak każdy inny sposób odżywiania – dieto keto ma również swoje minusy. Jednym z nich jest spora kosztowność, gdyż zalecane w jej przypadku produkty, w tym dobrej jakości tłuszcze, z reguły nie należą do najtańszych. Z uwagi na ograniczoną ilość dozwolonych składników jest to dieta, która wymaga także poświęcenia jest sporej ilości czasu. Warto również zdać sobie sprawę, że nie jest do odpowiedni model odżywiania dla każdego. Ewentualne skutki uboczne diety keto mogą objawiać się między innymi w postaci rozregulowania perystaltyki jelit, utraty energii, nieprzyjemnego zapachu z ciała, czy nawet kamicy nerkowej.

Dla kogo dieta ketogeniczna nie jest odpowiednia?

Diety keto nie powinny stosować osoby mające jakiekolwiek problemy z nerkami, wątrobą oraz trzustką. Wymienione narządy nie potrzebują dodatkowego obciążenia w postaci metabolizowania ciał ketonowych, który zachodzi z ich udziałem. Niewskazane jest ponadto stosowanie jej przez osoby chorują między innymi na cukrzycę, hipoglikemię, refluks żołądkowy oraz wrodzone wady metaboliczne.

W związku z możliwymi przeciwwskazaniami każdorazowo dieta ketogeniczna powinna być skonsultowana z lekarzem i wprowadzana pod nadzorem doświadczonego dietetyka, który rozważy za i przeciw oraz dopasuje odpowiedni model żywieniowy do indywidualnych potrzeb. Przychodnia Pruszków oferuje pełen zakres usług dietetycznych udzielanych przez wykwalifikowanych specjalistów. Nasi doświadczeni dietetycy indywidualnie dopasowują i ułożą  plan żywienia oraz będę monitorować jego efekty.