Diagnostyka jamy brzusznej w Krakowie – USG jako najważniejszy element

Diagnostyka jamy brzusznej w Krakowie – USG jako najważniejszy element

Ultrasonografia jamy brzusznej – zalety i zastosowanie

Ultrasonografia jamy brzusznej to jedna z najważniejszych metod diagnostycznych stosowanych w diagnostyce różnych chorób układu pokarmowego. Badanie polega na wykorzystaniu fal dźwiękowych emitowanych przez specjalny głowicę USG. Ultrasonografia jest bezbolesną, nieszkodliwą i dobrze tolerowaną metodą diagnostyczną. Może być stosowana zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W przypadku badań jamy brzusznej ultrasonografia jest najlepszym wyborem, ponieważ pozwala wykryć wiele patologii.

USG jamy brzusznej w Krakowie – gdzie je wykonać?

W mieście Kraków znajduje się wiele ośrodków oferujących badanie USG jamy brzusznej. Największe krakowskie szpitale, takie jak Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Pawła II, Szpital im. Św. Jana Pawła II oraz Szpital Specjalistyczny im. Józefa Eljasza oferują bezpłatne badanie USG jamy brzusznej. Można również skorzystać z bezpłatnych badań USG w ośrodkach działających w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Poza tym istnieją również prywatne kliniki i laboratoria oferujące badania wykonywane za opłatą.

Jak przebiega badanie USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej jest bezbolesne i trwa od 15 minut do godziny. Badanie polega na umieszczeniu na skórze pacjenta głowicy USG. Głowica zawiera specjalny środek do smarowania skóry, który umożliwia przesyłanie skanowania ultradźwiękami. Jeśli to konieczne, może być wprowadzony do jamy brzusznej specjalny łącznik lub zastrzyk z kontrastem.

Wskazania do badania USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej może być stosowane w diagnostyce różnych chorób, takich jak nadciśnienie wrotne, marskość i stłuszczenie wątroby, guzy jamy brzusznej, choroby trzustki, niedokrwistość, zapalenia pęcherzyka żółciowego itp. Badanie USG jest również wykorzystywane w celu oceny stanu jelit, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

Przeciwwskazania do USG jamy brzusznej

Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania USG jamy brzusznej. Przede wszystkim pacjenci z metalowymi implantami lub pierścieniami (np. metalowych stentów) nie powinni wykonywać badania USG jamy brzusznej. Inne przeciwwskazania do wykonania badania USG to: niewydolność nerek, ciąża, poważne choroby serca lub płuc oraz alergie.

Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?

Aby USG jamy brzusznej dało wiarygodne wyniki, pacjent powinien odpowiednio się do niego przygotować. Przede wszystkim należy przyjść na badanie na czczo. Ponadto, jeśli zalecono kontrastowe badanie USG, pacjent powinien pić sporo płynów i dobrze się odżywiać. Przed badaniem należy również powiadomić lekarza o wszystkich stosowanych lekach i alergiach.

Wyniki USG jamy brzusznej

Lekarz interpretuje wyniki USG jamy brzusznej i przedstawia je pacjentowi. Wyniki są interpretowane w odniesieniu do wyglądu i wielkości narządów jamy brzusznej. Mogą być również analizowane w odniesieniu do wcześniejszych wyników USG jamy brzusznej i innych badań diagnostycznych. Wynik może sugerować diagnozę i wskazywać na dalsze postępowanie diagnostyczne.

USG jamy brzusznej – podsumowanie

Ultrasonografia jamy brzusznej jest jedną z najważniejszych metod diagnostycznych stosowanych w diagnostyce różnych chorób układu pokarmowego. USG jest bezbolesną, nieszkodliwą i dobrze tolerowaną metodą diagnostyczną, która może być stosowana zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Badanie USG jest szczególnie przydatne w diagnostyce chorób serca, wątroby, trzustki, niedokrwistości i zapalenia pęcherzyka żółciowego. Wyniki USG są interpretowane w odniesieniu do wyglądu i wielkości narządów jamy brzusznej oraz w odniesieniu do wcześniejszych wyników USG i innych badań diagnostycznych.