Czym są mobilne suszarnie do zboża?
Zebrane z pola zboże wymaga suszenia. Dopiero po jego zakończeniu możliwe jest bezpieczne przechowywanie plonów w silosach lub stodołach. Mokre ziarna są narażone na zniszczenie przez pleśń i grzyby, dlatego w celu ich przygotowania do przechowywania wykorzystuje się mobilne suszarnie. Na czym polega ich działanie?
Mobilna suszarnia do zboża – co to jest?
Mobilne suszarnie do zboża to urządzenia, które profesjonalnie usuwają nadmiar wilgoci z ziaren kukurydzy, pszenicy, jęczmienia, żyta lub owsa. Dzięki temu proces przebiega sprawnie i szybko bez konieczności długiego suszenia ziaren w tradycyjny sposób. Profesjonalne mobilne sprzęty skutecznie suszą nawet do 100 ton kukurydzy, jednocześnie usuwając z plonów niepożądane resztki roślinne.
Suszarnia mobilna na wynajem jest przeznaczona dla małych gospodarstw, które ze względów ekonomicznych nie mogą pozwolić sobie na posiadanie własnej suszarni. Sprzęt na wynajem ogranicza wydatki, gdy skala produkcji zboża jest ograniczona. Dotyczy to zarówno gospodarstw, w których uprawia się zboża i kukurydzę na własny użytek, jak i na sprzedaż.
Mobilne suszarnie są wyposażone w kosz zasypowy, ślimak załadowczy, a także wentylator i palnik olejowy. Do oczyszczania zbóż służą za to czyszczalnik grawitacyjny i separator zanieczyszczeń z cyklonem. Dzięki tym elementom po wysuszeniu zboże można od razu przesypać na przyczepę lub do silosa.
Zalety mobilnych suszarni do zbóż
Głównym atutem mobilnych suszarni zbóż jest ograniczenie kosztów przygotowania ziarna do sprzedaży lub karmienia zwierząt. Własna suszarnia zwraca się po kilkunastu latach, dlatego małym gospodarstwom nie opłaca się w nią inwestować. Wynajęcie sprzętu jest mniej kosztowne. Dodatkowo ogranicza ryzyko strat finansowych związanych z pleśnieniem nieprofesjonalnie suszonego zboża lub pękaniem ziaren i brakiem możliwości ich wykorzystania do wysiewu.
Mobilne suszarnie do zboża dodatkowo cechują się niezawodnością i precyzją. Ich wysoka dokładność sprawia, że ziarna pszenicy, owsa, kukurydzy, żyta lub jęczmienia są gotowe do dalszego wykorzystania w gospodarstwie od razu po wysypaniu z suszarni. Można podać je zwierzętom gospodarczym do jedzenia bez dalszej obróbki lub zawieźć do młyna w celu zmielenia na mąkę.
W przypadku suszarni na wynajem rolnik nie musi również martwić się o ewentualne naprawy maszyny i jej serwisowanie. Wszelkie koszty z tym związane ponosi firma dostarczająca mobilny sprzęt. Rolnik płaci jedynie za wypożyczenie sprzętu.