łożyska kulkowe

Czym są łożyska kulkowe?

Łożyska kulkowe to popularna grupa łożysk tocznych, która dzieli się na dodatkowe podkategorie w zależności od sposobu przenoszenia obciążeń. Mają szerokie zastosowanie w przemyśle maszynowym, wykorzystywane są przy produkcji wielu urządzeń przemysłowych. Skąd wzięła się ich nazwa? Zawdzięczają ją elementom tocznym, z których są zbudowane czyli kulkom.

Dzielą się na: zwykłe, skośne oraz wahliwe. Dodatkowym podziałem może być podzielenie łożysk skośnych na: jednorzędowe, jednorzędowe dwukierunkowe oraz dwurzędowe.

Produkowane są w przeróżnych rozmiarach, dzięki czemu znajdują zastosowanie w wielu branżach – motoryzacji, wytwarzaniu maszyn przemysłowych a nawet w przemyśle lekkim.

Zalety łożysk kulkowych

Łożyska kulkowe zyskały swoją popularność dzięki prostej, ale trwałej konstrukcji i wysokiej wytrzymałości przy dużej prędkości obrotowej. Istnieje wiele rodzajów i wariantów łożysk, które różnią się w zależności od potrzeb danego urządzenia czy maszyny. Odpowiedni dobór zapewni sprawne i bezawaryjne funkcjonowanie urządzenia. Wszystkie rodzaje dostępne są na stronie producenta: https://www.tlc.pl/lozyska-kulkowe/.

Dodatkowym plusem jest łatwość ich montażu. Nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, jest prosty i szybki. Co przekłada się także na niewielki koszt.

Rodzaje łożysk kulkowych

Łożyska kulkowe zwykłe

Łożyska kulkowe zwykłe można stosować zarówno przy wysokich jak i niskich temperaturach. Mogą one przenosić obciążenia poprzeczne oraz wzdłużne. Cechuje je duża dostępność przy zachowaniu niskiej ceny, co sprawia, że są powszechnie stosowane. Łożyska kulkowe zwykłe zbudowane są z takich elementów jak: pierścień zewnętrzny, pierścień wewnętrzny oraz koszyk z kulkami.

Poszczególne rodzaje różnią się między sobą konstrukcją oraz jakością wykonania, dzięki czemu można dobrać odpowiednie do konkretnego zastosowania w odpowiedniej gałęzi przemysłu. Skąd możemy je znać? Stosowane są chociażby w samochodach, a dokładniej w rozrządzie.

Łożyska kulkowe skośne

Łożyska kulkowe skośne przenoszą obciążenia złożone, osiowe oraz promieniowe. Mają bardziej skomplikowaną budowę niż łożyska kulkowe zwykłe. Tutaj występuje wewnętrzny podział, ze względu na kierunek przenoszenia obciążeń osiowych:

  • łożyska kulkowe skośne jednorzędowe – przenoszą obciążenia osiowe tylko w jednym kierunki
  • łożyska kulkowe skośne jednorzędowe dwukierunkowe – przenoszą obciążenia osiowe w obu kierunkach
  • łożyska kulkowe skośne dwurzędowe – poza przenoszeniem obciążeń osiowych w obu kierunkach charakteryzują się także przenoszeniem obciążeń wzdłużnych

Stosowane są w tych urządzeniach, gdzie występują obciążenia osiowe.

Łożyska kulkowe wahliwe

Łożyska kulkowe wahliwe charakteryzują się mniejszym współczynnikiem tarcia od innych łożysk kulkowych. Skutkuje to możliwością utrzymania niższej temperatury roboczej, nawet przy znacznych prędkościach pracy. Charakteryzują się także wysoką jakością wykonania. Budowę mają podobną do łożysk kulkowych zwykłych, z tym wyjątkiem, że poza pierścieniem zewnętrznym oraz pierścieniem wewnętrznym występują dwa rzędy kulek, a nie jeden. Zasada działania pozostaje jednak ta sama. Dzięki prostemu montażowi oraz demontażowi, a także nieskomplikowaną konstrukcją cieszą się one popularnością oraz szerokim zastosowaniem w przemyśle.

Zastosowanie łożysk kulkowych

Łożyska kulkowe wykorzystuje się do produkcji przeróżnych maszyn. Najczęściej kojarzą nam się z branżą motoryzacyjną i samochodami – tam oczywiście też są stosowane, ale nie tylko. Odnajdziemy je także na wielkich liniach produkcyjnych, w urządzeniach medycznych, wózkach widłowych, a nawet w lotnictwie czy w budowie statków. Ze względu na ich wysoką wytrzymałość i uniwersalność zastosowania, przy zachowaniu niskiej ceny możemy znaleźć je praktycznie wszędzie. To niewielka rzecz, która ma wpływ na bezawaryjną pracę wielu urządzeń i maszyn przemysłowych.