Chemsex

Czym jest Chemsex?

Termin Chemsex stworzył w 2001 roku David Stuart. Jest on postacią wiodącą w tym zakresie. Pomógł on wielu uzależnionym od Chemsexu, początkowo będąc sam jego ofiarą. Ale właściwie co kryje się pod tym terminem? Zapraszamy do lektury tego wpisu.

 

Chemsex oznacza aktywność seksualną pod wpływem środków odurzających. Inną zamiennię stosowaną nazwą jest PNP party-and-play. Jedna z definicji PNP zawęża narkotyki do trzech substancji: GHB/GBL, mefedronu oraz metaamfetaminy. To właśnie te narkotyki skłaniają zażywających do większego zaangażowania oraz ograniczają zmęczenie podczas zbliżeń seksualnych. O samym chemsexie zrobiło się głośno dzięki dokumentowi  zrealizowanemu przez VICE UK opowiadającym o londyńskich gejach. Film powstał w 2015 r. i nosi nazwę Chemsex.

Chemsex – zagrożenia

Głównym zagrożeniem dotyczącym praktyki Chemsex jest podwyższone ryzyko transmisji chorób poprzez zbliżenie seksualne. Wzrasta również ryzyko zakażenia wirusami WZW C oraz HIV. Tak naprawdę chemsex jedynie początkowo sprawia, że doznania te są przyjemne, a my czujemy w związku z tym euforię. Po czasie, uczucie to słabnie, co może wywoływać choroby natury psychicznej. Ciągnie to za sobą dalsze drastyczne konsekwencje z powodu konieczności zażywania leków. Tego typu sytuację nasilają lęki i mogą wpędzić w depresję. Stosowanie środków zmieniających świadomość może również prowadzić do podniesienia poziomu agresji, halucynacji czy wręcz paranoi. Regularne przyjmowanie narkotyków może prowadzić zaś do uzależnienia.

Terapia Chemsex

Gdzie więc szukać pomocy dla siebie bądź bliskich, którzy uzależnili się od chemsex? Mimo że o chems w Polsce nie jest tak głośno jak na Wyspach, to istnieją placówki, które świadczą pomoc w naszym kraju. Co ważne, większość z nich świadczy pomoc anonimowo, przez co komfort jest o wiele wyższy. Zachęca to większą ilość osób do skorzystania z oferowanej pomocy. Poradnie świadczące pomoc w tym zakresie oferują wsparcie pod postacią konsultacji indywidualnych, terapii uzależnień wszelkiego rodzaju warsztatów oraz grup wzajemnego wsparcia. Jeżeli nie jesteś osobą, która ma problem z proszeniem o pomoc, a nie wiesz nic o żadnej placówce w pobliżu twojego miejsca zamieszkania, to rozwiązaniem jest również twój lekarz pierwszego kontaktu. Bardzo możliwe, że nie będzie on miał rozległej wiedzy na temat chemsexu, jednak powinien orientować się, gdzie skierować cię w dalszej kolejności.

O samym chemsexie można dowiedzieć się również sporo w książce Chemsex Roberta Kowalczyka i Agaty Stola.