hotel pracowniczy

Czym charakteryzuje się hotel pracowniczy?

W przypadku braku rąk do pracy, pracodawcy nieraz podejmują decyzję o zatrudnieniu pracowników z zagranicy. Wiąże się to często z dużą ilością dokumentacji oraz oczywiście obowiązkiem stworzenia odpowiednich warunków do życia dla obcokrajowców. Poza tym należyte warunki trzeba też stworzyć pracownikom krajowym, którzy okresowo wykonują swoje prace poza miejscem zamieszkania. Wtedy z pomocą przychodzi oferta hotelu pracowniczego.

Poza oczywistą biurokracją związaną z zatrudnieniem nowych pracowników, by uzupełnić braki w kadrze, pracodawcy powinni zadbać o godne warunki bytowe dla zatrudnionych – zwłaszcza dla osób z zagranicy, które w obcym kraju mogą czuć się początkowo bardzo zagubione. Na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących tymczasowe noclegi/mieszkania dla pracowników sezonowych, jednak takie hotele pracownicze darzy się ograniczonym zaufaniem – a to ze względu na nieuczciwych pracodawców, którzy często zatrudniają obcokrajowców “na czarno” i zmuszą do życia w fatalnych warunkach mieszkaniowych.

Niemniej, ten mit powoli odczarowują solidne firmy, które oferują bardzo dobry standard mieszkań i pokoi w ramach hotelu pracowniczego, np. https://apartamenty-magnolie.pl/hotel-dla-pracownikow/

Cechy hotelu pracowniczego

Hotel pracowniczy to baza dla niedrogich noclegów dla pracowników. W takim miejscu pracownicy są zakwaterowani zwykle na cały czas trwania swojej umowy, najczęściej sezonowej. Dla osoby szukającej pracy wyjazdowej, poza miejscem zamieszkania, fakt zagwarantowania kwatery przez pracodawcę jest dużym atutem przy danej ofercie. Zwykle wynajem lokum na własną rękę przy pracy sezonowej zupełnie się nie kalkuluje.

Jakich warunków można się spodziewać w hotelu pracowniczym?

Hotel pracowniczy co do zasady nie różni się znacząco od standardowego hotelu. Najczęściej mieszczą się tam współdzielone pokoje, w których znajdziemy wyposażenie identyczne jak w innych hotelach: łóżka, stoliki nocne, krzesła i szafy. Pomieszczenia w hotelu pracowniczym również sprzątane są przez serwis. Do dyspozycji gości są w pełni wyposażone łazienki oraz multimedia: wifi i telewizory. Pracownicy, którzy mieszkają w hotelu pracowniczym, mają więc cały czas dostęp do wiadomości ze świata oraz kontakt online z rodziną i znajomymi.

Hotel pracowniczy cechuje się niskimi kosztami noclegów, dlatego jest ekonomicznym rozwiązaniem dla pracodawców, którzy chcą ulokować w takim miejscu nawet grupę swoich pracowników. Dodatkowym atutem zakwaterowania w jednym hotelu grupy zatrudnionych osób jest ich szybka integracja, która poprawia atmosferę w pracy oraz pozwala zwłaszcza obcokrajowcom szybciej oswoić się z nowym miejscem.

Co sprawdzić podczas wyboru hotelu pracowniczego?

Decydując się na konkretny hotel pracowniczy, powinniśmy sprawdzić, czy oprócz godnych warunków życia i czystości pokoi, oferuje on także możliwość wypoczynku dla pracowników – muszą oni mieć szansę odpocząć i nabrać sił przed kolejnym dniem pracy, jeśli liczymy na ich produktywność w miejscu zatrudnienia.

Z pewnością hotel pracowniczy musi zapewnić każdemu lokatorowi dostęp do kuchni z lodówką i miejscem do przygotowywania ciepłych posiłków oraz do czystej, schludnej łazienki.

Byłoby świetnie, gdyby lokalizacja hotelu pracowniczego była dobrze skomunikowana z innymi dzielnicami oraz była otoczona zielenią – w takiej przestrzeni łatwiej jest załatwić wiele spraw po pracy i odpocząć na świeżym powietrzu, a bliskość punktów handlowo-usługowych usprawni pracownikom codzienne zakupy i pozwoli zaoszczędzić sporo czasu w ciągu dnia.