Czy warto zakładać ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe inaczej zwane płaszczyznowym na stałe zadomowiło się w polskich domach i mieszkaniach. Sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach, a szczególnie w łazienkach. Większość ludzi stawiających nowy dom decyduje się na tego typu rozwiązanie. Co raz częściej na rzecz ogrzewania podłogowego rezygnujemy całkowicie z grzejników naściennych. Ogrzewanie podłogowe występuje w dwóch wersjach tj. elektrycznej oraz wodnej. Nowością na rynku jest także ogrzewanie ścienne.
Ogrzewanie podłogowe jest uniwersalne!
Ogrzewanie podłogowe posiada wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na równomierne ogrzewanie powierzchni. W przypadku klasycznych grzejników naściennych ciepło rozchodzi się w pomieszczeniach punktowo. Kolejną zaletą ogrzewania płaszczyznowego jest jego duża uniwersalność. Można je zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu zarówno w domu jak i w mieszkaniu. Dzięki niemu pomimo przykręconych grzejników nie odczuwamy w mieszkaniu chłodu. Gdy nie marzną nam stopy organizm łatwiej utrzymuje pożądaną temperaturę ciała i nie odczuwa zimna. Jeśli myślimy o instalacji ogrzewania podłogowego warto zapoznać się z ofertą: https://www.4dom.com.pl/ogrzewanie/, która zostanie skrojona na miarę naszych potrzeb.
Łatwiejsza aranżacja domu dzięki ogrzewaniu podłogowemu
Grzejniki na ścianach nie zawsze dobrze wpasowują się do wnętrza pomieszczeń. Stare modele kaloryfelów wyglądają nienaturalnie w nowoczesnych aranżacjach mieszkań. Klasyczne grzejniki również zazwyczaj topornie wiszą na ścianach. Z kolei designerskie naścienne grzejniki odstraszają swoimi cenami. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie ogrzewania podłogowego, dzięki któremu zyskamy sporo miejsca i duże pole manewru przy urządzaniu pokoi. W nowych projektach domów coraz częściej rezygnuje się z montażu grzejników naściennych na rzecz podłogówki. Tym bardziej, że można montować ją także w łazience i kuchni. Obecnie nie ma także przeciwskazań do montażu ogrzewania podłogowego także pod specjalnymi drewnianymi deskami, parkietem czy elastyczną wykładziną.
Jaki rodzaj podłogi wybrać pod ogrzewanie podłogowe?
Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani, jaki rodzaj podłoża wybrać pod podłogówkę warto zasięgnąć porady specjalisty. Raczej bez trudu znajdziemy doradcę, który wskaże, jakie podłoże wybrać pod ogrzewanie podłogowe w Warszawie lub innym mieście. Płytki ceramiczne idealnie sprawdzą się w kuchni, łazience i przedpokoju. Są one szczególnie polecane ze względu na niski opór cieplny. Po za tym są łatwe w utrzymaniu czystości i zazwyczaj niedrogie. A jakie podłoże zastosować w pokojach? Na rynku istnieją specjalne dedykowane ogrzewaniu podłogowemu panele. Przed zakupem trzeba się upewnić, czy dobrze przewodzą ciepło. Kolejnym wyborem są dywany i wykładziny. Nie mogą być za grube i ciężkie. Najlepiej gdyby były wykonane z polipropylenu. Na koniec zostają jeszcze deski drewniane. Ogrzewanie podłogowe może być zastosowane pod deskami, jeżeli nie jest jedynym źródła ciepła w danym pomieszczeniu. Deski kurczą się pod wpływem ciepła, dlatego trzeba wybrać takie o niskim współczynniki skurczu.
Jakie są wady ogrzewania podłogowego?
Wiosną czy wczesną jesienią pogoda jest dosyć dynamiczna. Płytki pod ogrzewaniem podłogowym bardzo długo utrzymują ciepło, a ich czas nagrzania się nie jest krótki. Przy wzroście temperatury na zewnątrz w domu robi się za gorąco. Jeśli zakładamy ogrzewanie podłogowe powinniśmy mieć już wcześniej zaplanowany układ mebli. ,,Podłogówka’’ nie powinna stykać się z szafkami kuchennymi, łazienkowymi czy ciężkimi szafami. Trzeba zwracać uwagę na materiał, który zostanie położony na rury czy matę grzewczą. Źle dobrane deski czy panele mogą zbytnio się nagrzewać, a różnica temperatur doprowadzić nawet do uszkodzenia podłogi. Koszt założenia ,,podłogówki ‘’ jest zazwyczaj większy niż tradycyjnych grzejników. Droższe są na przykład części do ogrzewania (rozdzielacze), a także sama robocizna instalatorów.