Czy warto wykorzystać chatbota na firmowej witrynie?

Ktoś Ci polecił wykorzystanie chatbota na firmowej stronie internetowej? Nie wiesz, czy to rozwiązanie, które będzie dla Ciebie odpowiednie? A może szukasz informacji, które pomogą Ci rozwiać wątpliwości i podjąć ostateczną decyzję? Znajdziesz je w naszym artykule, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czym jest chatbot?

Na początek warto ustalić, o czym właściwie mowa. Czym jest chatbot? Co skrywa się pod jego nazwą? Chatbot (pisane również czatbot) zwany również chatrerbotem to wirtualnym asystent lub doradca, którego zadaniem jest rozmowa z internautą przebywającym na danej witrynie internetowej. Rozmowa ma charakter tradycyjnego czatu tekstowego, a chatbot może pełnić wiele różnych funkcji.

W rzeczywistości chatbot to po prostu program komputerowy, który działa online. Został tak opracowany, aby rozpoznać zadane pytania przez internautów i dopasować odpowiedzi, które dostarczą mu wystarczającej wiedzy o danej firmie, oferowanych przez nią produktach, czy nawet usługach.

Oczywiście wiedza ta nie bierze się z kosmosu. Chatbot czerpie ją z własnej bazy wiedzy, a czasami nawet z informacji z zewnętrznych źródeł, w tym na przykład z wyszukiwarki, czy z innych informacyjnych witryn www. Wirtualny asystent potrafi też sam prowadzić rozmowę, dzięki czemu może ją kierować na tematy związane z profilem danej firmy, czy nawet z przedstawieniem oferty produktów lub usług.

Wykorzystanie chatbota na firmowej witrynie – zalety

Do największych zalet chatbota można zaliczyć fakt, że jest w stanie prowadzić rozmowę nawet z wieloma klientami naraz. Niestety prawdziwi konsultanci już nie mają tak podzielnej uwagi, więc trzeba liczyć się z tym, że koniecznie będzie zatrudnienie kilku osób do obsługi klientów online, a to będzie generować dodatkowe koszty. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że chatbot jest w stanie pracować poza godzinami, w tym również wtedy, gdy wszyscy pracownicy już dawno poszli do domu.

Dzięki temu klient otrzymuje dostęp do cennych informacji w dogodnym dla niego czasie. To z pewnością przełoży się na większą satysfakcję z usług, ponieważ zostaniemy docenieni za to, że wprowadziliśmy do użytku rozwiązania mające na celu zapewnienia jak najlepszej obsługi klienta. Jakby tego było mało, to warto również wspomnieć, że chatbot oferowany jest w wielu różnych rodzajach.

Chatboty informacyjne, chatboty transakcyjne, czy chatboty do obsługi klienta to tylko kilka przykładów oprogramowania, po które możemy sięgnąć. Tak szeroki wybór sprawia, że ostatecznie każdy z nas ma szansę sięgnąć po rozwiązanie, które będzie zgodne z naszymi preferencjami, czy potrzebami.