szkolenia prawnicze

Czy warto inwestować w szkolenia prawnicze?

Wymarzonym scenariuszem każdego absolwenta studiów jest znalezienie pracy w zawodzie zaraz po zakończonej nauce. Jednak w życiu bywa różnie i – po pierwsze – nie zawsze zdobycie pracy w wyuczonym zawodzie jest możliwe, nawet po studiach prawniczych. A po drugie – to na pewno nie jest koniec nauki, człowiek uczy się przecież przez całe życie.

Narzędziem, które może prawnikowi pomóc poszerzać kompetencje a tym samym zdobyć pracę w wymarzonej kancelarii lub też otworzyć własną, są szkolenia prawnicze. Przykładowe kursy można znaleźć np. pod tym adresem: https://szkolenia-eureka.pl/.

Wartościowe dla prawników mogą okazać się kursy doskonalące kompetencje miękkie, umiejętności językowe czy chociażby szkolenia z wąskich specjalizacji dotyczących konkretnej dziedziny prawa. Wąski zakres tematyczny szkolenia prawniczego może sugerować osobom, z którymi przyjdzie prawnikowi współpracować, że w danej dziedzinie będzie on cennym wsparciem.

Jakie szkolenia dla prawników są najbardziej popularne?

Szkoleniami, które cieszą się ogromną popularnością wśród prawników, są kursy managerskie. Szczególnie ważne są one dla prawników prowadzących własną kancelarię – przekazują przydatną wiedzę dotyczącą zarządzenia pracownikami, podziału obowiązków i organizacji czasu pracy. To cenna wiedza, by na zmieniającym się rynku i przy dużej konkurencji budować silną pozycję swojej kancelarii.

Z kolei wśród szkoleń prawniczych specjalistycznych często wybierane są te z zakresu prawa zamówień publicznych i prawa podatkowego. Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku szkoleń dostępne są także inne kursy z różnych wąskich dziedzin prawa, gdzie prawnicy mogą poszerzyć swoją wiedzę, specjalizując się w konkretnych tematach prawniczych. To pozwoli im uchodzić na rynku za ekspertów w danej dziedzinie. Przed wyborem szkolenia specjalistycznego warto jednak dobrze sprawdzić, kto prowadzi dany kurs i czy osoba ta jest autorytetem wśród specjalistów z danej dziedziny prawa.

Gdzie znaleźć najlepsze szkolenie prawnicze?

Tak naprawdę szkolenia prawnicze można bez problemu znaleźć bez wychodzenia z domu, gdyż w Internecie dostępna jest ogromna ilość kursów. To, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, to ocena rzetelności danego szkolenia i zakres kompetencji, które można zdobyć po jego odbyciu. Cennym źródłem wiedzy na temat placówek prowadzących szkolenia prawnicze, kancelarii czy też samych trenerów/wykładowców są różnego typu fora internetowe, strony dyskusyjne oraz oczywiście polecenia zaufanych osób „po fachu”.

Co sprawdzić przed wyborem szkolenia prawniczego?

Pierwszym krokiem podczas wyboru szkolenia prawniczego powinno być dokładne zapoznanie się z jego programem. Należy przeanalizować, jaką wiedzę i umiejętności możemy dzięki niemu zdobyć i w jaki sposób. Sprawdźmy, czy szkolenie odbywa się w formule wykładów czy ćwiczeń praktycznych. Jeśli zależy nam wyłącznie na zgłębieniu wiedzy merytorycznej, najwygodniejszą opcją będzie skorzystanie z wybranej oferty webinarów.

Warto jednak pamiętać, że najwięcej informacji zapamiętujemy poprzez ruch, powtarzanie, zadania problemowe, podczas których samodzielnie poszukujemy rozwiązań. Szkolenia prowadzone z wykorzystaniem takich metod na pewno będą dla nas bardziej efektywne niż „suche” wykłady.

Poza tematyką i formą szkolenia prawniczego, trzeba sprawdzić również kompetencje osoby prowadzącej dany kurs. Do oferty szkolenia powinny być dołączone informacje dotyczące wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz osiągnięć prowadzącego. Jeśli mamy problem, aby znaleźć takie wiadomości lub potwierdzić ich autentyczność w innych źródłach, może być to podstawą do poddania autorytetu trenera w wątpliwość.

Prawnicy są niejako zmuszeni do odbywania cyklicznych szkoleń prawniczych. Ilość zmian, które z roku na rok występują w przepisach, wymagają od prawników aktualizowania wiedzy, aby mogli skutecznie występować w sprawach swoich klientów. Można więc powiedzieć, że o sukcesie danej kancelarii może decydować również kwestia uczestniczenia jej wspólników i pracowników w profesjonalnych, wartościowych szkoleniach prawniczych.