Czy fala uderzeniowa to dobra metoda leczenie ostrogi piętowej?
Ostrogi piętowe to bardzo powszechna dolegliwość. Wiele osób boryka się z bólami pięt po długotrwałym staniu i uznaje ten objaw za całkowicie normalny biorąc pod uwagę duże obciążenie stóp. Jednak przyczyna takich dolegliwości często wiąże się ze zwyrodnieniem kości piętowej.
Ostroga piętowa to zmiana zwyrodnieniowa kości piętowej. Polega na powstaniu narośli kostnej przyczyniającej się do zapalenia rozcięgna podeszwowego, a powstanie tych zmian niesie ze sobą ból i dyskomfort. Początkowo jest odczuwalny po przeciążeniu stóp na przykład wieczorem lub po długotrwałym staniu, jednak z czasem staje się on uciążliwy również w trakcie spoczynku. Niestety ta dolegliwość jest trudna do wyleczenia. Metody zachowawcze mogą niwelować dolegliwości bólowe, chociaż mają one tendencję do nawracania. Dla chorych duże znaczenie ma nawet zmniejszenie odczuwanego bólu. Zastosowanie odpowiedniej rehabilitacji jest skuteczną metodą leczenia ostrogi piętowej. Masaże, ultradźwięki oraz leczenie falą uderzeniową to skuteczne metody w postępowaniu z tą dolegliwością. Zobacz fala uderzeniowa Warszawa.
Kto jest narażony na powstanie ostrogi piętowej?
Ostrogi piętowe są bardzo powszechną dolegliwością. Znaczna część społeczeństwa znajduje się również w grupie ryzyka. Do powstania narośli kostnej pięty predysponuje wykonywanie pracy stojącej. Pracownicy obsługujący linie produkcyjne, sprzedawcy lub fryzjerzy mogą na początku swojej kariery odczuwać ból i puchnięcie nóg, a z czasem doświadczyć dolegliwości związanych z powstawaniem ostrogi piętowej. Tym bardziej, jeżeli mają tendencję do koślawienia stóp lub kości piętowych. Osoby intensywnie uprawiające sporty związane z dużym obciążeniem stóp także mogą się z nią zmagać. Duże obciążenie stóp jest szczególnie groźne dla osób z nadwagą lub w podeszłym wieku. Pamiętaj zatem, aby starać się dać nogom wytchnienie nawet w ciągu dnia i zawsze dbać o wygodne obuwie. Regularne noszenie źle dobranych butów lub wysokich obcasów może przyczynić się do tworzenia bolesnych narośli kostnych.
Diagnozę o obecności ostrogi piętowej uzyskuje się po wykonaniu badania palpacyjnego oraz RTG stóp. Lekarz już podczas uciskania pięty analizuje odczuwaną bolesność w rejonie guza piętowego oraz rozcięgna podeszwowego. W przypadku wystąpienia zwyrodnienia na zdjęciu rentgenowskim jest ona dobrze widoczna, jako dziobiasta narośl kostna zaczynająca się na guzie piętowym skierowana ku przodzie stopy.
Fala uderzeniowa skutecznie zmniejsza ból stóp
Osoby cierpiące na tę dolegliwość nie mają łatwego życia, ponieważ ból ma tendencję do nawracania. Na co dzień konieczne jest zastosowanie wkładek ortopedycznych do obuwia. Dzięki nim zmniejszona zostaje siła nacisku w obrębie pięty. Warto pamiętać choćby o noszeniu podpiętek, które przyniosą stopom ukojenie. Zazwyczaj jednak odczuwany ból tak łatwo nie ustępuje. Bardzo pomocna w redukcji odczuwanych dolegliwości jest właściwie dobrana rehabilitacja lecznicza. Polega głównie na zastosowaniu odpowiednich masaży oraz ultradźwięków. Wśród nich bardzo dobre rezultaty osiąga się dzięki leczeniu falą uderzeniową. Ta nieinwazyjna metoda terapeutyczna świetnie sprawdza się w zwalczaniu przewlekłego bólu układu mięśniowo-szkieletowego. Wspiera również regenerację tkanek. Nie wymaga specjalnego przygotowania ani długotrwałej rekonwalescencji po zabiegu. Fizjoterapeuta może również zastosować taping – okleić stopę specjalnymi plastrami oraz zaproponować odpowiednie ćwiczenia. Są one niezwykle ważne przy tego typu schorzeniach.
Mierząc się z dużym bólem i dyskomfortem związanym z pojawieniem się zwyrodnienia możesz pomóc sobie wykorzystując odpowiednie maści o działaniu przeciwzapalnym. Pomocne może być również obstrzykiwanie okolicy piętowej lekami redukującymi stan zapalny. U około 1% pacjentów wykonuje się chirurgiczne usuwanie narośli, jednak jest ono bardzo rzadko stosowane, ponieważ już leczenie zachowawcze przynosi pacjentom oczekiwane efekty.