cud nad Wisłą

Cud nad Wisłą 1920 – informacje i ciekawostki

Hasło “Cud nad Wisłą” słyszeli chyba wszyscy, ale czy na pewno wszyscy wiedzą, co się kryje pod tym hasłem? Czy oby na pewno wiecie, jak przebiegała Bitwa Warszawska i jakie były jej przyczyny? Jeżeli nie lub macie jakiekolwiek wątpliwości, to zostańcie z nami.

Cud nad Wisłą 1920 – przebieg wydarzeń

Cud nad Wisłą to wydarzenie znane pod nazwą Bitwa Warszawska. Miało miejsce między 13 a 25 sierpnia 1920 roku. Walki odbywały się miedzy radziecka Armią Czerwoną a Wojskami Polskimi. Nasza armia zdołała odepchnąć atak wojsk radzieckich, co pozwoliło na utrzymanie niepodległości Rzeczypospolitej. Można twierdzić, że do zwycięstwa przyczynił się manewr, który został opracowany przez szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – Tadeusza Rozwadowskiego. Manewr ten został poprowadzony przez Józefa Piłsudskiego. Po wygranej polskich wojsk wojsko radzieckie było zmuszone do powrotu na zachód. W tym miejscu warto jeszcze podkreślić, że zwycięstwo Polski było niemal niemożliwe. Po ataku armii pod wodzą Józefa Piłsudskiego armia radziecka odniosła ogromne straty, co pozwoliło armii polskiej wygrać tę bitwę.

Cud nad Wisłą 1920 (Bitwa Warszawska) – ciekawostki

A teraz kilka ciekawostek:

  1. Nazwanie Bitwy Warszawskiej pierwszy raz było nazwane Cudem nad Wisłą przez Wincentego Witosa. Endecja często wykorzystywała to nazewnictwo, aby umniejszać zasługi Józefa Piłsudskiego.
  2. Kościół również był przeciwny Józefowi Piłsudskiemu, dlatego też chętnie przyjął nazwę tego wydarzenia “Cud nad Wisłą” w dodatku, że 16 sierpnia – dzień, który przypadał na decydującą bitwę, jest również świętem maryjnym.
  3. Tak zwana niewypowiedziana wojna polsko-radziecka toczyła się już od 14 lutego 1919 roku.
  4. Wojska bolszewickie próbowały dostać się do Warszawy od Zachodu, forsując Wisłę pod Włocławkiem i w Płocku – miały tam miejsce jedne z najcięższych walk.
  5. W trakcie tej wojny wojsko polskie miało znaczące braki w wyposażeniu. W 1920 roku kobiety zaoferowały pomoc w szyciu bielizny dla żołnierzy.
  6. Bolszewicy nie szanowali swoich żołnierzy. Chodzili oni na boso, karabiny mieli zawieszona na sznurkach oraz chodzili w zniszczonych mundurach.
  7. Po stronie polskiej walczyli Francuzi – między innymi kapitan Charles de Gaulle, który był twórcą Wolnej Francji i prezydentem od 1959 roku.
  8. Po stronie Polskiej walczył czarnoskóry żołnierz, który brał również udział w powstaniu wielkopolskim. Nie wiele o nim wiadomo. Prawdopodobnie był adiunktem oraz kierowcą. Możliwe, że zajmował się aprowizacją.
  9. Porucznik Kowalewski pracował w polskim wywiadzie i razem z matematykami złamał szyfr Armii Czerwonej. Polska wojskie wiedziały, w którą stronę przemierzała Armia Czerwona, co z całą pewnością miało wpływ na zwycięstwo.