remonty tokarek

Co warto wiedzieć przed zakupem tokarki? Czy warto kupić tokarkę po remoncie?

Pierwszym krokiem przed zakupem konkretnej maszyny powinno być określenie jej zadań, czyli do czego konkretnie ma nam służyć. Innego rodzaju sprzęt sprawdzi się w zaawansowanych technologicznie warsztatach, a inny do mniej skomplikowanych, drobnych prac. Oczywiście ważny jest także budżet jaki możemy przeznaczyć na inwestycję.

Dobra jakość materiałów gwarancją jakości

Rozglądając się za idealnym sprzętem powinniśmy duży nacisk położyć na jakość materiałów, które zostały użyte do ich produkcji. Gorsze materiały to mniejsza dokładność, co oznacza gorszy produkt końcowy. Ma to także wpływ na trwałość tokarki oraz jej awaryjność. Na rynku dostępna jest duża ilość tanich maszyn, których produkcja odbywa się w Chinach. Jednak nie jest to najlepszy wybór, a pozorne oszczędności mogą sprawić, że wydatki okażą się jeszcze większe w przypadku awarii. Problemem może być także dostępność części zamiennych. Zdecydowanie lepszym wyborem przy nieco ograniczonym budżecie będzie zakup używanego sprzętu lepszej jakości. Jest wiele firm, które przeprowadzają remonty tokarek. Taki sprzęt z pewnością posłuży przez długie lata, a jego jakość będzie lepsza.

Nowa czy używana? Czy warto przeprowadzać remonty tokarek?

Zakup tokarki z rynku wtórego, szczególnie jeżeli ma być ona wykorzystywana do sporadycznych prac i niezbyt eksploatowana, to dobry wybór. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem takiego sprzętu. Przede wszystkim warto sprawdzić elementy eksploatacyjne urządzenia. Najważniejsze jest koło zębate. Powinniśmy szczegółowo obejrzeć czy jest ono w dobrej kondycji czy posiada wszystkie zęby oraz czy łańcuchy oraz paski na nim umieszczone działają prawidłowo. Oglądając sprzęt należy sprawdzić czy nie ma on luzów, gdyż mogą one znacznie utrudnić precyzyjne wykonywanie pracy oraz mieć wpływ na efekt końcowy.

Lepiej zakupić dobrej jakości sprzęt od cenionego na rynku producenta i zainwestować w remont takiego urządzenia, niż stawiać na nieznanego pochodzenia tokarki.

Zdecydowanie lepiej wybierać oferty od prywatnych użytkowników lub niewielkich zakładów niż wielkich fabryk, gdyż będą one zdecydowanie mniej eksploatowane.

Postaw na gwarancję

Chcąc natomiast zainwestować w nowy sprzęt powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na gwarancję producenta oraz to co dokładnie ona obejmuje. Najbardziej eksploatowane są elementy takie jak łożyska czy uszczelki oraz paski i filtry. Ważne jest także aby kupując daną tokarkę sprawdzić czy w dokumentacji znajduje się lista części zamiennych. Taki dokument pozwoli zdecydowanie szybciej zidentyfikować potrzebną część oraz sprawić, że remont przebiegnie szybciej.