samochody sportowe

Ciekawostki o marce McLaren – samochody sportowe z charakterem

McLaren to nazwa będąca synonimem jednych z najszybszych i najmocniejszych samochodów świata. Brytyjski producent samochód prowadzi swoją działalność w Woking w Wielkiej Brytanii.

Pojawienie się McLarena Na Motoryzacyjnej Scenie

Pierwszy raz McLaren pojawił się w 1963 roku założony przez Bruce’a McLarena. Oryginalnie firma nazywała się Bruce McLaren Motor Racing LTD.

Kiedy założyciel firmy, Bruce McLaren, miał zaledwie trzynaście lat, jego ojciec kupił Austina Ulstera z 1929 roku. Samochód ten znalazł się u nich w kawałkach, ale przyszły mistrz widział w nim potencjał wyścigowy. Błagał ojca, aby pozwolił mu go zatrzymać. Swój pierwszy wyścig młody Bruce wygrał już w wieku 15 lat.

Samochód stworzony do wygrywania

McLaren M23 był prawdopodobnie najlepszym samochodem wyścigowym swoich czasów. Zadebiutował w 1973 i chociaż samochód początkowo nie zajął pierwszego miejsca, po niewielkich poprawkach i szkoleniu kierowców, szybko stał się znany jako najszybszy samochód w Formule 1.

W latach 1973-1977 ten pojazd wygrał w sumie szesnaście Grand Prix – bardzo imponująca liczba jak na samochód, który przeszedł tylko drobne poprawki między wyścigami. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, ile lat upłynęło między debiutem auta, a jego przejściem na emeryturę.

Pierwszy pomysł na logo… kiwi

Bruce McLaren był Nowozelandczykiem, a ludzie z Nowej Zelandii lubią. Są to małe, nielotne ptaki, które nieco przypominają owoc, od którego otrzymały nazwę. Kiwi to także narodowy ptak Nowej Zelandii. Oryginalne logo McLarena zawierało kiwi w centralnym miejscu. Kiedy Mclaren zaczął swoją ekspansję, oryginalne logo zostało zastąpione bardziej atrakcyjnym i uproszczonym projektem.

Pierwszy wyjazd McLarena na trasę

Ich pierwszy legalny samochód uliczny został zbudowany przez samego McLarena. Bruce McLaren zaprojektował M6GT. Były to lekkie, głośne, niskie i szybkie samochody sportowe, które zostały zarejestrowane pod szyldem OBH 500H. Istniały pewne plany w zakresie produkcji M6GT do sprzedaży na rynku ogólnym. Jednak po katastrofie McLarena w 1970 roku plany te spełzły na niczym. Pierwszy samochód produkcyjny McLarena powstał dopiero w 1992 roku, kiedy pojawił się F1.

Śmierć założyciela

Mając zaledwie 32 lata, założyciel jednej z czołowych firm motoryzacyjnych na świecie zginął po rozbiciu prototypowego samochodu w 1970 roku. Tym pojazdem był M8D, prototyp Can-Am. Ścigał się po torze testowym.