Buty dla narciarza – jakie wybrać na początek?

Gdy przychodzi grudzień to dla wielu z nas znak, że zbliżają się Święta. Jednak jest też sporo takich osób, dla których ten miesiąc jest wyjątkowy pod innym względem. Mianowicie wraz z początkiem zimy rozpoczyna się sezon narciarski, który może dostarczyć nam wielu niezapomnianych wrażeń. Zanim zdecydujemy się na szusowanie po stokach warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Takim bez wątpienia są narty, ale nie zapominajmy też o tym, jak ważne jest dobieranie odpowiednich butów narciarskich.

Dobre buty narciarskie dla początkującego

To, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kupno butów narciarskich to to, że występują one nie tylko w różnych rozmiarach. Kluczowym parametrem branym pod uwagę przy zakupie butów narciarskich jest ich twardość. Dla narciarza początkującego, który dopiero rozpoczyna swoją narciarską przygodę, doskonałym wyborem będą buty narciarskie miękkie. Flex – bo to właśnie tak określa się twardość butów, w przypadku butów dla amatora powinien wynosić od 60 do maksymalnie 80. Wraz ze wzrostem naszych umiejętności z zakresu prowadzenia narty po śniegu, powinien rosnąć też ten parametr. Spory wybór butów narciarskich znajdziesz tutaj: https://www.starsport.com.pl/buty-narciarskie

Dla narciarza średniozaawansowanego dobrym pomysłem będzie zakup butów o flexie od 85 do 100. Natomiast jeśli czujemy, że nasze umiejętności są znacznie wyższe to możemy wybrać buty, których flex wynosi 110 i więcej. Pamiętajmy, że są to jednak buty bardzo twarde i naprawdę przeznaczone są dla zawodowców. Osoby niewprawione w jeździe na nartach, po założeniu takowych butów mogą wręcz zrazić się do narciarstwa.

Wybierz odpowiedni rozmiar

Jeśli kupujesz buty narciarskie to oczywiście musisz też zwracać uwagę na rozmiar. Numeracja w tychże butach jest dość dziwna, ale nie o to tutaj chodzi. Kluczem do dobrania odpowiednich butów narciarskich jest właściwe ich przymierzenie. Błędem popełnianym bardzo często jest przymierzanie butów bez zapiętych klamer. W efekcie podczas jazdy na nartach możemy odczuwać dyskomfort. Wybierając buty narciarskie warto wybrać się do sklepu, w którym specjaliści z branży doradzą nam jakie modele warto wybierać.