domy modułowe

Budynki tworzone poza placem budowy – domy modułowe

Konstrukcja modułowa to proces, w którym budynek jest stawiany poza miejscem budowy, w kontrolowanych warunkach zakładu, przy użyciu tych samych materiałów i zaprojektowanych zgodnie z tymi samymi przepisami i standardami, co obiekty budowane konwencjonalnie. Czas budowania takiego domu jest jednak o połowę krótszy. Budynki są produkowane w „modułach”, które po złożeniu na miejscu odzwierciedlają identyczne założenia projektowe i specyfikacje każdego obiektu budowanego.

Ze strony internetowej https://modulowydom.pl/ można dowiedzieć się o pozostałych zaletach budowania domów modułowych.

Domy modułowe – przewaga zalet nad wadami

Decydując się na budowę konstrukcji modułowej, w której planujemy zamieszkać, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Do plusów z pewnością należy zaliczyć krótki czas budowy i instalacji budynku; obniżone koszty wynikające z redukcji odpadów oraz pracy w kontrolowanym środowisku; wysoka jakość wykonania uzyskiwana przez inspekcje i kontrole oraz możliwość szybkiego rozebrania budynku w celu przeniesienia go w inne miejsce. Konstrukcja modułowa pozwala na wykonanie części prac w fabryce, podczas gdy na placu budowy wykonywane są jednocześnie prace typowo budowlane, w tym stawianie fundamentów. Ta oszczędność czasu pozwala utrzymać projekt zgodnie z harmonogramem i przyspiesza czas budowy, zachowując przy tym wydajność. Jest to zaledwie kilka zalet domów modułowych, ale połączone pomagają podjąć decyzję o budowie. Pomimo to, pod uwagę należy wziąć także kilka minusów, takich jak:

  • ograniczona elastyczność, ze względu na to, że moduły często mają określone kształty i wielkości,
  • trudność w obsłudze i transporcie modułu jako całości,
  • określona jakość estetyczna, która jest powtarzana przy każdym następnym budynku.

Są to aspekty, które należy wziąć pod uwagę przed taką inwestycją. Dla niektórych nie będą to znaczne przeszkody. Są to niedogodności, które z łatwością można rozwiązać.

Czy domy modułowe to korzystna inwestycja?

W przeciwieństwie do domów mobilnych, które z czasem tracą na wartości, domy modułowe zachowują swoją wartość, a z czasem ta cena może wzrosnąć. W wielu przypadkach wartość odsprzedaży domów modułowych będzie wyższa niż początkowa cena zakupu. W rezultacie taka inwestycja może być sprytnym sposobem, aby uzyskać więcej korzyści z zainwestowanego budżetu.

Domy modułowe mogą przetrwać tak długo, jak te standardowe, stawiane na fundamentach. Ich wytrzymałość zależy jednak od jakości wykonania modułów. Większość domów modułowych jest wykonana z tych samych, wysokiej jakości materiałów, które można znaleźć w nowych domach budowlanych, dzięki czemu mogą z łatwością przetrwać wiele lat użytkowania, jeśli będziemy dbać o nie w odpowiedni sposób.

Gdzie postawić dom modułowy?

Niestety domu modułowego – ani standardowego – nie możemy postawić byle gdzie. Odpowiednie miejsce to takie, które jest wystarczająco duże, spełnia oczekiwania pod względem jakości gleby oraz preferencji geograficznych. Może to być kłopotliwe, jeśli pragniemy osiedlić się na obrzeżach miasta. Wiele obszarów dyktuje ograniczenia dotyczące gruntów, które szczegółowo określają, jakie budynki powinno się na nich stawiać. Niektóre obszary zakazują domów modułowych, co może utrudnić znalezienie odpowiedniej dla Ciebie lokalizacji. Dodatkowo należy zapłacić za ziemię, na której stanie dom, co może znacznie zwiększyć koszt.

Nowoczesne budownictwo to możliwość modyfikacji przez cały rok

Technologia budownictwa modułowego daje możliwość szybkiej i prostej realizacji projektu, który z biegiem czasu może być modyfikowany poprzez demontaż lub dostawianie ścian działowych. W każdym momencie może zostać rozbudowywany w celu stworzenia większego obiektu. Jest to budynek całoroczny, wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje. Domy modułowe można łatwo przenosić z miejsca na miejsce, a jest to możliwe dzięki zastosowanej do produkcji bardzo wytrzymałej konstrukcji stalowej.