Budowa hal przemysłowych – co warto wiedzieć wybierając producenta?
Obecnie polski krajobraz przemysłowy zmienia się niezwykle dynamicznie. Na obrzeżach miast, ale też na terenach do tej pory słabiej zagospodarowanych pojawiają się nowe obiekty wznoszone na bazie konstrukcji stalowych. Budowa hal przemysłowych to inwestycja, która opłaca się wszystkim przedsiębiorcom, szukającym możliwości dalszego rozwoju oraz ekspansji swojej firmy.
Wyzwania przy budowie hal przemysłowych
Jeżeli zastanawiasz się nad budową hali przemysłowej https://mix.waw.pl/oferta/hale-przemyslowe/, to na pewno myślisz o tym, w jakiej technologii powinna ona zostać wykonana. Być może pierwsza nasuwa się myśl o budownictwie tradycyjnym, czyli wzniesieniu obiektu murowanego. To na szczęście tylko jedna z możliwości. Dlaczego „na szczęście”? Ponieważ taki styl budowania oznacza wysokie koszty już na etapie przygotowania gruntu pod fundamenty. Wtedy warto rozważyć alternatywę w postaci hal stalowych.
Są one stabilne, lecz pomimo solidności wykonania pozostają na tyle lekkie, że nie wymagają dodatkowych wzmocnień w postaci filarów. To niezwykle istotne w takich miejscach jak lodowiska czy magazyny, w których priorytetem jest swobodny przejazd wózków widłowych.
Budowa hal przemysłowych – duże obiekty
Zazwyczaj hale przemysłowe są obiektami wielkogabarytowymi, co oznacza, że mają szczególne wymagania konstrukcyjne. Z uwagi na to, że są traktowane jako element infrastruktury zakładowej powinny pozostać przestronne oraz wysokie. To jest możliwe tylko dzięki dachu o specjalnej, wyprofilowanej konstrukcji, który nie musi być podtrzymywany przez filary ani słupy. Dzięki temu wnętrze jest bardziej ustawne oraz ergonomiczne – mieści więcej kartonów, towarów na paletach, regałów. Bez większych ograniczeń można w nim zaaranżować linię produkcyjną czy prowadzić działalność usługową na wielkogabarytowych przedmiotach.
Warto jednak zaznaczyć, że stawia się nie tylko duże obiekty. Budowa hal przemysłowych pozwala na dużą swobodę na etapie planowania kubatury budynku czy podziału jego powierzchni na mniejsze pomieszczenia. Oznacza to, że w zależności od układu działki czy indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa hala może przybrać znacznie mniejszy rozmiar. To ekonomiczne rozwiązanie, które w żaden sposób nie przekreśla możliwości wprowadzenia późniejszych zmian poprzez rozbudowę obiektu.
Jak wygląda współpraca z firmą przy budowie hal przemysłowych?
Do budowy hali przemysłowej trzeba zatrudnić doświadczoną ekipę. Najlepiej, jeśli może ona pochwalić się może zrealizowanymi zamówieniami na podobne obiekty. Sporą oszczędnością czasu okaże się zatrudnienie wykwalifikowanego zespołu, który kompleksowo zajmie się prowadzeniem prac – od stworzenia projektu, przez wyprodukowanie elementów stalowych na wymiar, aż po ich złożenie.
Dla wielu inwestorów liczy się także wsparcie podczas ubiegania się o pozwolenia na budowę, badania geotechniczne gruntów czy dopełnianie formalności pozwalających na odbiór budynku inwestycyjnego. W zależności od indywidualnych ustaleń, przyjmuje się standard ich wykończenia – surowy zamknięty, deweloperski oraz pod klucz.
Budowa hal przemysłowych – po co?
Hale przemysłowe pełnią dzisiaj wiele przydatnych funkcji. W zależności od profilu i charakteru Twojej działalności oraz indywidualnych potrzeb, możesz potraktować je jako:
- chłodnie i mroźnie,
- magazyny,
- centra dystrybucyjne,
- zakładu produkcyjne lub usługowe,
- parkingi samochodowe,
- salony sprzedaży,
- centra wystawiennicze, miejsca organizacji targów,
- obiekty sportowe – boiska, lodowiska
oraz wiele innych. Jak widzisz budowa hal przemysłowych nie jest związana wyłącznie z przemysłem. Tego typu konstrukcje wspaniale odpowiadają na potrzeby firm z różnych sektorów gospodarki, co oznacza, że z łatwością zaadaptujesz je do swoich indywidualnych oczekiwań.
Budowa hal przemysłowych może odbywać się na użytek własny lub być elementem Twojej strategii biznesowej. Chodzi głównie o możliwość wynajmowania powierzchni lub poszczególnych pomieszczeń, co szybko okazuje się dodatkowym źródłem regularnego dochodu dla przedsiębiorstwa. Taka inwestycja po prostu się opłaca.