Branża wynajmu – 9 powodów dlaczego wynajem jest korzystniejszy od leasingu
Wynajem maszyn i narzędzi to bardzo ciekawa opcja dla wielu przedsiębiorców. Sprawdzamy dlaczego wynajem jest w wielu przypadkach korzystniejszy niż finansowanie inwestycji w sprzęt kredytem lub leasingiem.
Wielu właścicieli firm zastanawia się, co jest korzystniejsze: wypożyczenie sprzętu czy leasing maszyn. Ułatwimy ten wybór. Porównamy oba rozwiązania – uzbrojony w wiedzę łatwiej dokonasz optymalnego dla siebie wyboru. Więcej o branży wynajmu możesz dowiedzieć się również tutaj: http://www.psbw.com.pl/.
Branża wynajmu – maszyn budowlanych, rolniczych, ogrodniczych
Firma decydująca się na leasing podpisuje umowę z bankiem i może używać maszynę lub urządzenie przez określony czas. W zamian płaci miesięczną ratę leasingu. Zazwyczaj umowa leasingowa na maszyny trwa 3-4 lata.
Leasing kusi właścicieli firm – przede wszystkich małych i średnich – prostszymi i szybszymi procedurami niż w przypadku kredytu bankowego oraz stosunkowo niskim kosztem zdobycia finansowania. Jednak pod wieloma względami wynajem maszyn budowlanych lub wynajem maszyn rolniczych jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem.
Atrakcyjność wynajmu zależy naturalnie od branży, w której działa przedsiębiorca, a także od jego celów biznesowych, przyjętej strategii oraz możliwości finansowych.
Przyjrzyjmy się dlaczego wynajem może być korzystniejszym rozwiązaniem niż leasing.
- Brak długoterminowych zobowiązań
Wynajmując maszynę budowlaną lub inne urządzenie nie zaciągasz długoterminowych zobowiązań. Możesz zdecydować się na krótki wynajem (do kilku miesięcy) lub dłuższy (kilkanaście miesięcy). W przeciwieństwie do leasingu nie płacisz za sprzęt przez wiele lat. Używasz maszyny tylko przez czas potrzebny do realizacji zlecenia, np. budowy.
- Jeszcze mniej formalności
Branża wynajmu cieszy się rosnącą popularnością ze względu na minimum formalności. Pod tym względem bije nawet leasing. W przypadku popularnych maszyn i urządzeń – np. lekki sprzęt budowlany, elektronarzędzia, rusztowania, kontenery czy standardowe koparki – wystarczy telefon do dostawcy sprzętu, wysłanie dokumentów e-mailem i umówienie terminu odbioru lub dostarczenia maszyny.
- Wynajem nie tylko dla firm
Z zasady leasing przeznaczony jest dla firm. Na rynku funkcjonuje leasing konsumencki, ale dotyczy on samochodów osobowych. Tymczas wynajem dostępny jest dla każdego – remontując mieszkanie nie musisz kupować lub leasingować elektronarzędzi tylko korzystasz z usług wypożyczalni. Z tego powodu popularny jest np. wynajem maszyn ogrodniczych czy wynajem maszyn do szycia.
- Brak obaw o serwisowanie i przeglądy
Wynajmując maszyny otrzymujesz urządzenia w pełni sprawne, z wszelkimi wymaganymi prawem przeglądami i atestami. Wykonujesz pracę i zwracasz wypożyczony sprzęt. Nie musisz pamiętać o serwisach i przeglądach ani za nie płacić. Tymczasem w przypadku leasingu, banki wymagają, żeby leasingobiorca m.in. dopilnował serwisowania maszyny.
- Używasz kiedy potrzebujesz
Kontenery, ciężki sprzęt budowlany, dźwigi czy też podnośniki – wszystkie wynajęte maszyny i urządzenia używasz tak długo, jak potrzebujesz. Nie wchodzą w grę przestoje, co jest ważne przede wszystkim u przedsiębiorców działających w branżach sezonowych. Inaczej leasingobiorca – płaci raty, co miesiąc, bez względu na to czy maszyna zarabia na siebie czy stoi bezczynnie w magazynie.
Wypożyczalnia maszyn – zalety
- Wynajęte maszyny nie zajmują miejsca
Nie musisz martwić się o magazynowanie nieużywanych właśnie maszyn i urządzeń. Zwracasz je do wypożyczalni po wykonanej pracy. Dzięki temu nie generują dodatkowych kosztów.
- Zdobywasz wiedzę testując urządzenie
Zakup maszyn – budowlanych, rolniczych lub innych – to zazwyczaj duży wydatek. Możesz nie mieć pewności czy konkretny model koparki lub podnośnika sprawdzi się w Twojej firmie. Wynajem maszyn daje szansę na przetestowanie sprzętu bez ponoszenia nadmiernych kosztów i kupowania urządzeń “w ciemno”.
- Zrealizujesz zlecenie w innym miejscu niż siedziba firmy
Wypożyczanie maszyn to optymalizacja kosztów prowadzenia działalności. Nie zamrażasz pieniędzy kupując drogi sprzęt, nie płacisz przez kilka lat comiesięcznych rat leasingu. To nie wszystko. Wynajem ułatwi Ci realizację zleceń z dala od siedziby firmy i bez wysokich rachunków za transport. Wypożyczalnie działają na terenie całej Polski.
- Masz dostęp do różnego typu urządzeń
Kupując lub leasingując urządzenie przedsiębiorca często ogranicza swoje pole manewru. Ma do dyspozycji tylko sprzęt, za który zapłacił. W branży wynajmu nie ma takich ograniczeń – do dyspozycji są najróżniejsze maszyny, można je dobrać w zależności od aktualnych potrzeb.