quady

Bezpieczeństwo podczas jazdy quadem

Pomimo, że quady często są prezentowane dzieciom, trzeba pamiętać o tym, że są to mocne maszyny, które mogą rozwijać duże prędkości. Nie są to pojazdy do miejskiej jazdy, częściej wybierane są przez kierowców do jazdy wyczynowej. W takiej sytuacji trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Jak zmniejszyć ryzyko wypadku?

Elementem wyposażenia zwiększającym poziom bezpieczeństwa podczas jazdy są zderzaki do quadów. Zapewniają dodatkową ochronę i amortyzację w przypadku niekontrolowanych (lub kontrolowanych) zderzeń.

Taki zderzak poza zwiększeniem bezpieczeństwa kierowcy ratuje także maszynę przed niechcianymi stłuczkami. Jest to dodatkowa bariera między quadem a ewentualną przeszkodą. Ochrania także lampy, które niefortunnie byłoby stracić w trakcie na przykład wydobywania się z błotnistej kałuży. Po reflektorach, równie bardzo narażona na uszkodzenia jest chłodnica. By ochronę zwiększyć maksymalnie, zderzak można zamontować zarówno na przód jak i tył pojazdu. Są to elementy, które zostały zaprojektowane tak, by nie stanowiły wyzwania przy ich montażu, a więc można w szybki sposób zrobić to samemu.

Widoczność na drodze

Niewątpliwie ważnym elementem zamontowanym w quadzie są reflektory. Warto wybrać lampy, które zapewnią nam dobrą widoczność i które będą bardzo wytrzymałe. Wiadomym jest, że wyczynowe jazdy quadami zazwyczaj kończą się w błocie, dlatego też warto wybrać oświetlenie, które zdoła przedrzeć się przez warstwę brudu.

Osłona spodu quada

Ze względu na przeznaczenie quadów, warto pomyśleć także o osłonie podwozia. Są to pojazdy najbardziej narażone na wszelkie uszkodzenia, a więc dobrze jest zadbać o solidną obudowę. Dodatkowy pancerz jest gwarancją bezpieczeństwa nie tylko dla samego pojazdu, ale także osoby kierującej. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko utracenia kontroli wynikającego z ewentualnego stracenia nieosłoniętego elementu quada. Często wybieranym materiałem osłony jest tworzywo sztuczne, aluminium U, Z i C, w zależności od modelu pojazdu bądź preferencji kierowcy.

Podczas trwania zimy, kierowcy decydują się na montaż łańcuchów śniegowych w celu zwiększenia przyczepności.

Trzeba pamiętać, że quady należą do pojazdów, które wymagają więcej umiejętności prowadzenia niż rower czy nawet auto. Nie można zatem lekceważyć własnego bezpieczeństwa i dmuchać na zimne. Lepiej jest wcześniej pomyśleć o przeszkodach, które możemy spotkać na drodze, zamiast mierzyć się z konsekwencjami nieprzewidywania niebezpieczeństwa.