Baby Music

Baby Music, czyli ogólnopolska akcja „Muzyka Dzieciom”

Muzyka pozytywnie wpływa na emocjonalny i intelektualny rozwój dziecka, uspokaja, poprawia nastrój, wzmacnia koncentrację, ułatwia uczenie się, a także pogłębia więzi między dzieckiem a rodzicami. Akcja „Muzyka Dzieciom” przedstawia korzyści, jakie słuchanie muzyki przynosi dzieciom na każdym etapie ich rozwoju, od fazy prenatalnej po okres dojrzewania.

Baby music i mózg, czyli korzyści z muzyki

Muzyka jest dobra dla rozwoju mózgu dziecka. Badania udowodniły, że słuchanie muzyki przyspiesza rozwój mózgu dziecka, szczególnie w zakresie ewolucji umiejętności językowych, w tym mówienia i czytania. Dlatego wielu rodziców sięga po utwory z serii Baby Music English. Słuchanie piosenek śpiewanych po angielsku ułatwia dzieciom naukę tego języka. To bardzo wymierna korzyść obcowania dziecka z muzyką, ale nie jedyna. Edukacja muzyczna ma korzystny wpływ na rozwój intelektualny i społeczno-emocjonalny dzieci. Słuchanie muzyki daje dzieciom radość, pomaga im wyrazić swoje uczucia, a w połączeniu z ruchem i tańcem, rozwija zdolności motoryczne dziecka. Małe dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym uwielbiają tańczyć, poruszać się przy muzyce oraz odtwarzać jej rytm klaszcząc w dłonie lub wykorzystując przedmioty kuchenne w roli bębenków.

Baby sleep music i relaksujące kołysanki

Niemowlęta uspokajają się słysząc w tle cichą, kojącą muzykę. Relaksujące, łagodzące utwory muzyczne z kategorii „baby sleep music & songs” pomagają dzieciom zasnąć. Popularne są też rockowe kołysanki, czyli rockabay baby music. To zmodyfikowane przeboje rockowe, przekształcone w instrumentalne melodie.

Muzyka Dzieciom – inspiracje

W ramach akcji „Muzyka Dzieciom” zorganizowanych zostało szereg inicjatyw muzycznych, takich jak koncerty, konkursy czy zabawy dla dzieci. Zaprezentowano też scenariusze wychowania muzycznego w przedszkolu, a także wiele pomysłów na kreatywną i ciekawą lekcję muzyki dla dzieci. Na rynku dostępnych jest wiele poradników dla rodziców i opiekunów podpowiadających w jaki sposób uczyć dzieci słuchania muzyki. Jednym z najpopularniejszych jest książka autorstwa Bartosza Gembskiego „Muzyka, mikrofon, akcja! Czyli jak prowadzić muzyczno-taneczne imprezy dla dzieci”. Jeśli dziecko interesuje się muzyką, można je zapisać na lekcje gry na wybranym przez nie instrumencie.  Warto angażować dzieci w aktywne słuchanie muzyki, zabierając je na koncerty. Na początek może to być muzyka na żywo w czasie festiwalu w plenerze, a później filharmonia.