aukcje dzieł sztuki

Aukcje dzieł sztuki – jak znaleźć prawdziwe perełki?

Jeszcze nie tak dawno dzieła sztuki kojarzyły nam się z bogatymi domami z lat 90. Wyobrażamy sobie obrazy w topornych ramach i starodawne rzeźby. Dzisiaj nieco się to odmieniło. Co prawda nadal na aukcjach dzieł sztuki możemy wylicytować tego typu dzieła, to coraz więcej prac współczesnych autorów. Współcześni autorzy nie tylko malują i rzeźbią w nowym (aktualnym) stylu, ale także tworzą naczynia z ceramiki, grafiki, zdjęcia czy prace z tkaniny. Chcemy Wam dzisiaj powiedzieć, że każdy z Was może mieć dzieło sztuki w swoim domu. Sprawdźcie sami!

 

Co to są aukcje dzieł sztuki?

Licytacje lub jak wolicie aukcje dzieł sztuki to wydarzenia organizowane przez domy aukcyjne. Dedykowane są dla wszystkich osób, które pragną mieć w swoim domu prawdziwe (takie, jak Wam się podoba) dzieło sztuki. Niegdyś na licytacji można było kupić tylko obrazy i rzeźby z ubiegłych wieków (najczęściej XIX i XX) dzisiaj jednak każdy znajdzie coś dla siebie. Na aukcjach dzieł sztuki znajdziecie coraz więcej prac współczesnych autorów.

Sam model działania aukcji jest bardzo prosty. Dom aukcyjny organizuje licytacje, przypuśćmy obrazu. Obraz może kupić każda osoba za cenę, którą sama jest gotowa zapłacić za dane dzieło sztuki. Oczywiście wygrywa osoba, która chce zapłacić za taki obraz najwięcej.

Wiele osób obawia się, że wyda pieniądze na dzieło sztuki, które okaże się mówiąc wprost – podróbką. Bez obaw – każdy dom aukcyjny poświadcza certyfikatem autentyczności, że dane dzieło jest oryginałem.

Jak brać udział w aukcjach sztuki?

Udział w aukcjach sztuki nie jest skomplikowany. Pamiętajcie jednak, żeby przed każdorazową licytacją zapoznać się z regulaminem danego domu aukcyjnego. Obecnie coraz więcej domów organizuje licytacje online. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby obejrzeć dane dzieło “na żywo”.

Zanim weźmiesz udział w aukcjach dzieł sztuki:

  1. Zapoznajcie się z regulaminem domu aukcyjnego.
  2. Zapoznajcie się z ofertą domu aukcyjnego.
  3. Jeżeli chcecie wziąć udział w licytacji stacjonarnej, rekomendujemy wcześniejszy telefon do domu aukcyjnego, w celu dowiedzenia się więcej szczegółów.
  4. Licytujcie – co ważne, nie musisz stawiać się na takiej aukcji osobiście (szczegóły należy jednak omawiać w konkretnych domach aukcyjnych).

Jeżeli jeszcze nigdy nie braliście udziału w licytacji rekomendujemy zapoznanie się z najważniejszymi pojęciami, np. cena wywoławcza, estymacja, opłata aukcyjna czy aukcjoner.