szkoła dla elity

Arón Piper – wszystko, co musisz wiedzieć o gwieździe „Szkoły dla Elity”. Biografia, filmografia i ciekawostki

Słoneczna Hiszpania, bogate rodziny, prywatna szkoła i szalone życie. To opis rzeczywistości bohaterów jednego z absolutnych hitów Netflixa – serialu „Szkoła dla Elity” (hiszp. „Élite”). Produkcja, która premierę miała w 2018 r., szybko zaczęła cieszyć się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie, a fani nie musieli długo czekać na kontynuację! Jedną z głównych ról w serialu gra Arón Piper. Kim jest ten młody aktor i gdzie jeszcze można go zobaczyć?

Biografia aktora

Arón Piper to niemiecko-hiszpański aktor, który urodził się 29 marca 1997 r. w Berlinie. Podwójne obywatelstwo artysta zawdzięcza rodzicom – matce Hiszpance i ojcu Niemcowi. Pierwsze kilka lat życia spędził w Niemczech, a dopiero później, w wieku 5 lat, przeprowadził się do Hiszpanii, gdzie kilkakrotnie zmieniał miejsce zamieszkania.

Piper uczył się zarówno gry aktorskiej, jak i reżyserii. Już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie szeroko pojętą sztuką, a rodzice zadbali o to, by zdobył on adekwatne wykształcenie. Warto dodać, że to właśnie jego rodzica była dla niego największym wsparciem i szczerze zachęcała go do spróbowania swoich sił w aktorstwie.

Piper na ekranie

Zapewne wiele osób zna Arón Pipera z hiszpańskiego serialu Netflixa „Szkoła dla Elity”, który podbił serca odbiorców na całym świecie. Warto jednak poświęcić chwilę i sprawdzić filmografię uzdolnionego aktora. Już przed „Szkołą dla Elity” (w której gra syna dyrektorki tytułowej prywatnej szkoły) można było zobaczyć Pipera na ekranie w kilku innych produkcjach!

Artysta zadebiutował w 2004 jako stażysta na planie amerykańskiego filmu „The Gunman”. Jednak swoją pierwszą poważną rolę dostał dopiero w 2017 roku w hiszpańskim filmie „Maktub”. Tytuł filmu z arabskiego oznacza „to, co zostało napisane” i nawiązuje do roli przeznaczenia w życiu. Główny bohater historii przechodzi w danym momencie kryzys wieku średniego, dodatkowo nie lubi swojej pracy, a relacje z bliskimi wymagają znacznej poprawy. Wszystko zmienia się jednak w okolicy Świąt Bożego Narodzenia. I choć Piper nie gra tu jeszcze żadnej z głównych ról, to warto zobaczyć aktora na początku jego ekranowej przygody.

Przed wystąpieniem w „Szkole dla Elity” aktor wystąpił jeszcze w następujących produkcjach:

 • „Fracaso escolar” (pol. „Szkolne niepowodzenia”) w 2012,
 • „Only When I Have Nothing to Eat” (pol. „Gdy nie będę miał nic do jedzenia”) w 2012,
 • „15 años y un día” (pol. 15 lat i jeden dzień”) w 2013,
 • „La corona partida” (pol. „Podzielona korona”) w 2016,
 • „Un minuto” (pol. „Minuta”) w 2018.

„Szkoła dla Elity” – przełom w karierze Pipera

„Szkoła dla Elity” to oczywisty punkt zwrotny w karierze młodego aktora. Rola Andera przyniosła Piperowi ogromną sławę i popularność na całym świecie. Poza samym serialem warto przypomnieć, że Pipera można zobaczyć również w produkcji „Szkoła dla Elity – krótkie historie Omar Ander Alexis”. To trzy dodatkowe odcinki, które opowiadają historię znajomości trzech bohaterów: Omara i Andera oraz Alexisa poznanego przez nich podczas chemioterapii Andera.

Co dalej po „Szkole dla Elity”?

„Szkoła dla Elity”, chociaż przyniosła aktorowi jak dotąd najwięcej sławy w Hiszpanii i na całym świecie, nie była debiutem ekranowym młodego aktora. Gdzie jednak można zobaczyć Pipera po tym, jak został gwiazdą produkcji Netflixa?

Piper pojawił się w innej hiszpańskiej produkcji rok po premierze „Szkoły dla Elity” – w roku 2019 zagrał w filmie familijnym „Los Rodríguez y el más allá” (pol. „Los Rodríguez i życie po życiu”). Opowiada on o rodzinie nie z tego świata, w której każdy członek ma super moce.

W 2020 r. aktor zagrał w serialu dostępnym w serwisie Netflix „The Mess You Leave Behind” (pol. „Bałagan, jaki zostawisz”). Jest to produkcja opowiadająca o młodej nauczycielce, która powoli dochodzi do prawdy o śmierci koleżanki z pracy. Serial wyprodukowany przez twórców „Szkoły dla Elity” zjednał sobie odbiorców bardzo szybko po premierze.

Rok później aktor zagrał w filmie „Érase una vez en Euskadi” (pol. „Pewnego razu w Euskadi”) opowiadającym o grupie 12-letnich chłopców, którzy szybko mają przekonać się, jak ważna jest siła przyjaźni.

Kariera Pipera zdaje się nie zatrzymywać, ponieważ w roku 2022 po raz kolejny można będzie zobaczyć jego grę aktorską. Artysta zagra w „Código Emperador” (pol. „Kod Cesarza”), hiszpańskim thrillerze traktującym o agencie służb specjalnych.

Ciekawostki – dowiedz się więcej o Arónie!

Arón Piper ma szansę stać się światowej sławy aktorem – niewiele europejskich produkcji może cieszyć się taką popularnością jak „Szkoła dla elit”. Warto dodać, że o talencie mężczyzny piszą krytycy z całego świata, więc całkiem możliwe, że wystąpi on niedługo w hollywoodzkiej produkcji.

O czym można się dowiedzieć zgłębiając biografię Pipera?

 • Aktor mówi nie tylko po hiszpańsku, co możemy zobaczyć na ekranie, ale również po angielsku i niemiecku.
 • Arón Piper poza grą aktorską zajmuje się również muzyką. Jego twórczość można z łatwością znaleźć w internecie (aktor występuje pod pseudonimem ARON).
 • Aktor pali papierosy.
 • Jesienią 2021 r. Piper potwierdził, że spotyka się z hiszpańską modelką o imieniu Jessica Goicoechea.

Na sam koniec prawdziwa gratka, czyli interesujące fakty dot. postaci granej przez Aróna.

 • Jak twierdzi Omar, Ander jest ateistą.
 • Ander, mimo że jest uczniem ekskluzywnej prywatnej szkoły, nie pochodzi z bogatego domu.