Aparaty USG – jak wygląda badanie przeprowadzane przy ich pomocy?
Zazwyczaj badanie USG nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta, chyba, że ma dotyczyć jamy brzusznej. Wtedy niezbędne jest przyjście na badanie na czczo z pełnym pęcherzem.
Do badania niezbędne jest odsłonięcie badanej partii ciała, na którą lekarz nakłada specjalny żel. Jego zadaniem jest chronienie przed zakłóceniami w obrazie oraz zapewnienie lepszego przylegania głowicy do skóry i ułatwienie poruszania nią. Po przyłożeniu głowicy do badanej części ciała uzyskujemy jej obraz na ekranie odbiornika.
Stosowane są różne aparaty USG i głowice. W zależności od zastosowanej głowicy, badanie USG można wykonywać praktycznie na każdej partii ciała czy tkankach oraz żyłach. Niemożliwe natomiast jest przeprowadzenie badania płuc, przewodu pokarmowego, a także kości i narządów wewnątrzczaszkowych.
Rodzaje badań – co mogą sprawdzić aparaty USG?
Badanie jamy brzusznej
Jest to powszechnie wykonywane badanie, głównie ze względu na to, iż w prosty sposób można zdiagnozować stan praktycznie wszystkich narządów. Podczas badania możliwe jest wykrycie ewentualnych zmian oraz nieprawidłowości. Dzięki badaniu USG lekarz może ocenić stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, nerek, trzustki, pęcherza moczowego oraz macicy. Jest to proste badanie profilaktyczne, które warto jako pierwsze wykonać w przypadku dolegliwości bólowych.
Badanie tarczycy
Badanie USG tarczycy to najskuteczniejsza metoda diagnozowania zmian. Dzięki obrazowi USG można sprawdzić czy tarczyca nie jest powiększona oraz czy nie występują w tym obszarze zmiany.
Badanie serca
USG serca to inaczej echo serca, które umożliwia zweryfikowanie budowy narządu oraz pracy zastawek. Dokładne badanie USG umożliwia nawet pomiar pracy oraz wielkości komór i ścian. Obraz USG pozwala na wykrycie wad serca, a także nieprawidłowości związanych z obecnością płynu w worku osierdziowym. Takie badanie diagnostyczne wykonywane jest u osób, które borykają się z problemami kardiologicznymi.
Badanie USG ciążowe
Jest to całkowicie bezinwazyjna metoda, która pozwala ocenić wiek ciąży, budowę płodu, a także dostarcza podstawowych informacji jeżeli chodzi o wagę czy płeć dziecka. Dokładne badanie pozwala nawet określić budowę poszczególnych narządów oraz ocenić pracę serca. Poszczególne parametry kontrolowane na konkretnych etapach ciąży pozwalają na zweryfikowanie prawidłowości w odniesieniu do konkretnego tygodnia ciąży. Podczas trwania ciąży powinno być wykonywane minimum trzy razy.
Badanie USG piersi
Jest to jedno z profilaktycznych badań u kobiet, które powinno być wykonywane regularnie. Pozwala na wykrycie zmian pojawiających się w obrębie.