aparaty usg

Aparat ultrasonograficzny – czym jest?

Aparat ultrasonograficzny czyli popularne USG to najczęściej wykorzystywane urządzenie medyczne o szerokich możliwościach diagnostycznych. Dzięki swojej wszechstronności wykorzystywany jest w wielu specjalizacjach medycznych. Daje on możliwość zajrzenia do wnętrza ciała pacjenta, a co najważniejsze, jest to metoda zupełnie bezinwazyjna. Aparaty USG pozwalają na ocenę stanu narządów, a uzyskane wyniki decydują o dalszym postępowaniu. Tutaj pojawia się kolejna zaleta badań USG. Wyniki otrzymujemy od ręki, co zdecydowanie przyspiesza stawianie diagnozy. Dzięki dużej dokładności wykorzystuje się je do badań profilaktycznych pozwalających na wczesne wykrycie ewentualnych zmian.

W zależności od potrzeb za pomocą aparatu USG lekarz może podejrzeć praktycznie każdy organ wewnętrzny czy tkankę. Aparaty USG dostępne np. tutaj: https://intimex.com.pl/ różnią się od siebie w zależności od przeznaczonej specjalizacji. Mogą służyć do oceny pracy serca, tarczycy, jamy brzusznej a także płodu podczas ciąży. Specjalistyczne aparaty USG coraz częściej wykorzystywane są także przez fizjoterapeutów. Pozwalają im na dokładniejszą niż za pomocą testów funkcyjnych ocenę stanu tkanek. Dokładny obraz pozwala na postawienie trafniejszej diagnozy i przyspieszenie okresu rekonwalescencji pacjenta.

Aparat USG pomaga określić zarówno kształt oraz wielkość narządów, a także ich strukturę. Dzięki temu lekarz może zobaczyć czy istnieją odchyły od normy. Dzięki badaniu można także dostrzec patologiczne zmiany na narządach lub tkankach, dokładnie je zlokalizować oraz zmierzyć. Badanie USG może także wykryć zalegające płyny w brzuchu czy w klatce piersiowej oraz wykryć złogi w nerkach czy pęcherzyku żółciowym.

Aparat USG może służyć także jako wsparcie podczas nakłuć np. nakłuwanie torbieli oraz do lepszego obrazowania podczas pobierania materiału do badania z różnych zmian do przeprowadzenia biopsji.

Aparaty USG – na jakiej zasadzie działają?

Działanie ultrasonografu wykorzystuje zjawisko odbicia fal ultradźwiękowych o częstotliwości rzędu MHz. Fale emitowane są przez sondę, którą przykłada się do badanego fragmentu ciała pacjenta. Przenikają one w głąb ciała pacjenta, po czym odbijają się od narządów, a odbita fala powracająca do głowicy jest rejestrowana oraz analizowana przez odbiornik.

Działanie fal ultradźwiękowych jest zupełnie nieszkodliwe dla organizmu, w przeciwieństwie do badania RTG, które działa na innych zasadach. Wykorzystuje ono promieniowanie jonizujące, które w dużej ilości może być szkodliwe dla organizmu, szczególnie dla kobiet w ciąży. Najbardziej niebezpieczne jest podczas pierwszego trymestru, kiedy to może doprowadzić nawet do wad wrodzonych płodu. Dlatego wykonuje się je w ostateczności i w wyjątkowych sytuacjach.

Nie należy jednak całkowicie obawiać się badań RTG, gdyż jednorazowe dawki przyjmowane przez pacjentów są bardzo niskie, więc pojedyncze badanie nie niesie ze sobą żadnych poważnych konsekwencji zdrowotnych jak n. choroba popromienna.

USG nie powoduje żadnych skutków ubocznych oraz nie uszkadza komórek w organizmie. Nie ma także potrzeby ingerowania w organizm za pomocą wprowadzania dodatkowych płynów jak kontrast. USG pozwala na dokładne zobrazowanie narządów bez tego. Jest na tyle bezpiecznie, że bez obaw może być przeprowadzane wielokrotnie podczas procesu diagnostycznego.

Jakie są rodzaje aparatów USG?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów USG. Poszczególne rodzaje służą do obrazowania narządów, tkanek, żył czy tętnic. Metoda oraz jakość ultrasonografii uzależniona jest od głowicy USG. Poszczególne głowice różnią się kształtem oraz częstotliwością emitowanych fal. Różnego rodzaju sprzęty USG, w zależności od potrzeb diagnostycznych:

Głowica matrycowa

Pozwala na otrzymanie obrazu 3D w czasie rzeczywistym

Głowica liniowa

Za jej pomocą lekarz może obejrzeć narządy położone płycej, które są bliżej powierzchni np. tarczycę. Za jej pomocą wykorzystuje się także USG ortopedyczne, które służy do oceny tkanek. Daje on dokładny obraz jednak na płytkiej powierzchni.

Głowica konweksowa

To najczęściej wykorzystywany rodzaj głowic, ze względu na swoje możliwości. Dzięki niej można otrzymać obraz lepszej rozdzielczości niż w przypadku głowicy sektorowej oraz dotrzeć do głębszych obszarów niż w przypadku głowicy liniowej. Uzyskany obraz ma kształt wachlarza. Ten rodzaj badania wykorzystuje się np. w przypadku USG ginekologicznego

Głowica sektorowa

Za jej pomocą otrzymujemy obraz niższej rozdzielczości niż w przypadku głowicy liniowej, jednak jej zaletą jest mały obszar emisji wiązki, dzięki czemu można przeprowadzić badanie USG serca przez przestrzenie międzyżebrowe.