animator kraków

Animator – gwarancja dobrej zabawy i organizacji czasu wolnego

Wakacje? Zorganizowany piknik? Pobyt w hotelu z dziećmi? To jedne z wielu sytuacji, w których czasami brakuje nam pomysłu na spędzenie wolnego czasu albo na zajęcie czymś naszych pociech. Z pomocą przychodzą nam animatorzy czasu wolnego! Zorganizowany czas i kreatywne zajęcia zapewnią nam niezapomniany czas i świetne wspomnienia niezależnie od okazji.

Animator czasu wolnego – kto to jest?

Animatorem czasu wolnego nazywamy osobę zatrudnioną w hotelu, pensjonacie czy jakimkolwiek innym ośrodku wypoczynkowym, który organizuje nam czas wolny. Z reguły animacja taka opiera się o wcześniej sporządzony harmonogram nazywany planem animacji. W zależności od miejsca jak i profilu ośrodka możemy wyodrębnić również animatora dziecięcego. Mając wgląd w plan animacji, z łatwością ocenimy czy my bądź nasze dziecko z ochotą przystanie taki rodzaj spędzenia wolnego czasu.

Organizacja animacji w Krakowie

Osoby zajmujące się animacją, to obecnie specjalnie przeszkoleni w tym celu profesjonaliści, którzy dzięki swej wszechstronnej wiedzy, a także palecie umiejętności miękkich potrafią sprostać nawet najbardziej marudnym klientom. Przykład takiej usługi, w tym wypadku animatora z Krakowa, można znaleźć pod linkiemhttps://animatria.pl/animator-krakow/ .  Szczególnym wyzwaniem jest zadowolenie dzieci. Doskonale wiemy, że w tym wieku zainteresowania chłopców i dziewczynek, to dwa różne światy. Dodatkowo biorąc pod uwagę przedział wiekowy, stajemy przed nie lada wyzwaniem.

Animator – zapewnienie dzieciom dobrej zabawy

Do zadań animatora dziecięcego należy prowadzenie zajęć o wszelakim profilu. By wyodrębnić tylko te najważniejsze, możemy wymienić:

 • Zajęcia plastyczne,
 • Zajęcia ruchowe,
 • Sport,
 • Taniec i śpiew,
 • Zabawy kreatywne.

Wszystko to by w sposób zbalansowany umilić czas naszym pociechom, a co za tym idzie i nam samym.

Animator – organizacja czasu wolnego również dla dorosłych

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by i dorośli zażyli nieco ruchu i zabawy. Z reguły jednak, zajęcia dla dorosłych nieco się różnią. Najczęściej należy do nich organizacja:

 • Grilli czy ognisk,
 • Pikników,
 • Koncertów,
 • Zajęć ruchowych takich jak: Zumba, Aerobic
 • Karaoke
 • I wielu, wielu innych.

Opiekun a animator

W tym tekście skupimy się głównie na animacji dziecięcej, bo to w tym zakresie dochodzi do największych nieporozumień. Jednym z nich jest mylne założenie, że animator równa się opiekun. Tak nie jest. Animator czasu wolnego, skupia się na zajęciu czymś maluchów. Nie odpowiada on za nasze dzieci. To rodzic pełni prawną opiekę nad swoimi pociechami podczas takich zajęć. W przypadku, gdy zakłócana jest płynność prowadzonych zajęć, to po stronie rodzica leży odpowiedzialność za zabranie dziecka z zabaw, które mu nie odpowiadają.  Oczywiście istnieją miejsca, które świadczą pełny zakres usług, jednak należy się upewnić co do takiej formy opieki u organizatora.

Umiejętności dobrego animatora

Może się nam wydawać, że zajęcie takie nie jest wymagające. Wszakże opieka nad naszymi pociechami to zaszczyt, a nie praca. Sami jednak dobrze wiemy, jak nieznośne i wymagające potrafią być maluchy. Animatorzy to profesjonalnie przeszkoleni ludzie, którzy dzięki całej gamie umiejętności są odporni zarówno na stres jak i potrafią być na tyle empatyczni i kontaktowi, że dzieci czują się przy nich swobodnie. 

Dobry animator powinien być:

 • Cierpliwy – często również w stosunku do dorosłych,
 • Kreatywny – w celu ciągłego zabawiania dzieci,
 • Otwarty – animator powinien wyczuwać energię grupy i w razie potrzeby na bieżąco dopasowywać styl prowadzonych zajęć,
 • Wytrenowany – ciężko bowiem oczekiwać od osoby, która jest we kiepskiej kondycji fizycznej by prowadziła zajęcia ruchowe,
 • Miły – tego chyba rozwijać nie trzeba
 • Musi lubić dzieci – trudno wyobrazić sobie animatora dzieci, który za nimi nie przepada.

Animator – organizacja czasu wolnego nie tylko w Krakowie

Animatorzy czasu wolnego coraz częściej są w standardzie obiektów wypoczynkowych nie tylko w miastach typowo urlopowych. Obecność animatora w Krakowie, Wrocławiu czy Katowicach również nie zaskakuje. Rodzice coraz bardziej cenią sobie komfort wypoczynku, a często o taki trudno, szczególnie w nowym miejscu. Z pomocą przychodzą specjalne agencje trudniące się w organizowaniu czasu wolnego dla urlopowiczów. Przed wyborem hotelu czy pensjonatu warto upewnić się, czy taki obiekt ma w swojej ofercie taką usługę.