Animacje 3D w projektowaniu CAD

Animacja kojarzy się najczęściej z filmami naszpikowanymi efektami specjalnym lub filmami animowanymi. Tymczasem jest to zabieg wykorzystywany także w projektowaniu 3D CAD. Do jakich celów można wykorzystać ten proces graficzny? Czy przydaje się w biznesie? Poznaj kilka ciekawych informacji o animacji 3D!

Co jest animacja 3D?

Animacja 3D to seria obrazów opracowanych trójwymiarowo, co sprawia, że wyglądają realistycznie i możliwe jest zatarcie w nich różnic pomiędzy grafiką komputerową, a analogowym zdjęciem. Do ich wykonania konieczne będą modele 3D prezentujące poszczególne elementy, poddawane następnie animacji. Mogą powstawać na podstawie zarówno rysunków technicznych, jak i dokumentacji czy dokumentacji zdjęciowej, jeśli dany model obrazuje istniejący już element.

Modele te są oczywiście poddawane teksturowaniu i kolorowaniu, które nadają im realistyczny wygląd. Dobiera się także oświetlenie, które pozwala zobaczyć faktyczny efekt rozproszenia światła na powierzchni modeli 3D. Konieczne jest również ustalenie parametrów związanych z ustawieniem osi czy zakresu ruchu. Dzięki takim danym możliwe jest następnie dokładne przyjrzenie się działaniu poszczególnych elementów. Wszystkie połączenia czy zależności mogą być w animacji wyróżnione, co pozwala na głęboką analizę poprawności działania podzespołów.

Do czego wykorzystuje się animacje 3D?

Fotorealistyczne animacje 3D(https://academia-cad.pl/projektowanie-cad/) doskonale sprawdzą się w przypadku konieczności zaprezentowania produktu z każdej możliwej strony i pod każdym kątem. Z tego względu taki model prezentacji polecany jest w przypadku prototypów urządzeń, maszyn lub innych konstrukcji będących w fazie projektu. Model 3D opracowany na podstawie dokumentacji technicznej będzie wiernie odwzorowywał zamysł projektanta. Dzięki temu możliwe jest zdefiniowanie ewentualnych nieścisłości lub nieprawidłowości – w trakcie animacji ukazują się wszystkie wadliwe elementy.

Animacja 3D może też odzwierciedlać już istniejący przedmiot. Może to być wyrób, który znacznie taniej i szybciej da się zaprojektować w programie graficznym, niż nagrać z jego wykorzystaniem film reklamowy. Wystarczy wyobrazić sobie animację trójwymiarową prezentującą działanie silnika odrzutowego, którą znacznie łatwiej jest przygotować w programie graficznym w porównaniu do jakichkolwiek materiałów wizualnych z wykorzystaniem prawdziwej, działającej konstrukcji. Nie trzeba angażować fotografów, techników i innych specjalistów, co generowałoby ogromne koszty. Nie mówiąc już o ryzyku pracy z takim urządzeniem. Poza tym raz opracowany na potrzeby animacji model może być prezentowany w różnych konfiguracjach i otoczeniu. W przypadku realnego produktu konieczne jest za każdym razem dostarczanie go na plan zdjęciowy i realizowanie poszczególnych ujęć. A to wyjątkowo pracochłonne.

Animacja trójwymiarowa jest również przydatna w prezentowaniu działania skomplikowanych układów, takich jak linie produkcyjne czy też określonych procesów technologicznych. To ogromne ułatwienie tak dla inwestora, jak i wykonawcy.