dom z papieru

Alba Flores – poznaj serialową Nairobi z „Domu z papieru”. Biografia, filmografia i ciekawostki

Alba Flores to aktorka hiszpańskiego pochodzenia, która znana jest przede wszystkim z serialu „Dom z Papieru”. Od najmłodszych lat było przesądzone, że Alba będzie sławną osobą. W wieku 13 lat zaczęła studiować dramat i muzykę. Zdając sobie sprawę z ogromnej wagi przygotowań, poświęciła sześć lat na trening, zanim zagrała swoją pierwszą rolę w „Miesiącu miodowym w Hiroszimie”, a następnie cygańską wersję „A Midsummer Night’s Dream”. 

Kariera Alby Flores

Alba Flores w 2005 roku zadebiutowała w filmie „Czas Rebelii” w reżyserii Chusa Guttiereza. Jej rola spodobała się producentom do tego stopnia, że została obsadzona również w najpopularniejszym wówczas hiszpańskim serialu „El Comisario”.  Wkrótce pojawiły się kolejne produkcje filmowe, jak również i muzyczne, w których Flores była prawdziwą gwiazdą. Kolejnym krokiem w stronę ogromnej popularności był serial „Krawcowa z Madrytu”, który okazał się prawdziwym arcydziełem w hiszpańskiej kinematografii.  Dopiero film pod tytułem „Uwięzione” przyniósł Albie Flores rozpoznawalność w wymiarze międzynarodowym.

Światowy bestseller „Dom z Papieru” znany też jako „Money Heist” lub oryginalnie „La Casa De Papel” przyniósł Albie popularność na niewyobrażalną dla niej skalę. Wielu zagorzałych fanów tej produkcji uważa, że serial ten stał na wysokim poziomie jedynie wtedy, kiedy to właśnie Flores – znana w serialu jako Nairobi – grała w nim pierwsze skrzypce. Odcinek z jej dramatyczną historią w serialu był jednym z najbardziej wstrząsających momentów w całej opowieści „Domu z Papieru”.

O czym opowiada serial Dom z papieru?

Fabuła „Domu z papieru” bazuje na losach ośmiu zamaskowanych przestępców, którzy napadają na hiszpańską mennicę narodową. Ich przedstawicielem, który negocjował wszystkie żądania z policją, był tajemniczy Profesor. Ma on bardzo detalicznie zaplanowane działania swojego zespołu i czasem wydaje się, że umiał przewidzieć kilkanaście kroków w przód.

Co warte podkreślenia, wszyscy bohaterowie tego serialu zamiast imion używają pseudonimów oznaczających nazwy miast europejskich i światowych.

W pierwszym sezonie bohaterowie serialu biorą sobie za cel napad na Hiszpańską Mennicę Królewską, a gdy dochodzi do realizacji planu, gang Profesora zajmuje obiekt i bierze ze sobą zakładników. Ten sezon jest zdaniem wielu krytyków najlepszy w historii całej serii, ponieważ wszystkie wątki fabularne były dość realistyczne, a sama charakterystyka postaci mogła zostać uznana za wiarygodną.

W drugim sezonie serial dalej trzymał wysoki poziom, chociaż nie brakowało również słabych momentów, zwłaszcza w relacji pomiędzy Profesorem a Raquel Murillo. W trzecim sezonie jednak wszystko się zmieniło i cały serial stawał się coraz bardziej niedorzeczny. Czwarty sezon to plan kolejnego ataku na mennicę, gdzie bohaterowie tym razem mieli zamiar przetapiać złoto.

Słaby scenariusz ostatnich sezonów i poszarpane, niemające ze sobą wiele wspólnego wątki mogą świadczyć o tym, że twórcy „Domu z papieru” nie spodziewali się aż takiego sukcesu i mieli pomysł tylko na kilkanaście odcinków. Ich zaskoczenie nie może dziwić – pierwszy sezon serialu obejrzało ponad 60 milionów ludzi i to w pierwszym miesiącu od pojawienia się na platformie!

Kto jest kim w La Casa De Papel?

Głównym przedstawicielem tej zdemoralizowanej grupy jest Andres de Fonollosa, czyli Berlin, w którego rolę wciela się Pedro Alonso. W bardzo stanowczy i zdecydowany sposób rządzi on swoją świtą. Oprócz niego w jego sekcji jest postać grana przez Jaime Llorente – Daniel Ramos, czyli Denver, który wyróżnia się na tle całej reszty przede wszystkim bardzo specyficznym śmiechem oraz Miguel Herran – w serialu Anibal Cortes, czyli Rio, którego charakteryzuje głównie zapadająca w pamięć fryzura. Ojcem Denvera jest Agustin Ramos, czyli Moskwa, który stara się być opoką dla wszystkich.

Wśród kobiet naczelną postacią są właśnie Agata Jimenez, czyli Nairobi, grana przez Albę Flores, która jest zadziorną i pewną siebie dziewczyną. Do grupy należy też Ursula Cobrero – w serialu Silene Oliviera, czyli Tokio, która pomimo niewielkiego wzrostu ma bardzo przywódcze i bojowe nastawienie.

Dwóch pozostałych członków grupy to Helsinki i Oslo, czyli Mirko Dragić i Radko Dragić, którzy zdecydowanie są postaciami drugoplanowymi na tle całej reszty bohaterów. Po stronie policji postacią numer jeden była Raquel Murillo, która w późniejszym czasie staje się niezwykle ciekawą personą. W dalszej części serialu pojawiła się nowa policjantka, Alicia Sierra grana przez Najwę Nimri.

Gdzie oglądać Dom z Papieru?

„Dom z Papieru” wyprodukowany został przez najpopularniejszą i najbardziej dochodową internetową platformę filmową Netflix. To jeden ze sztandarowych znaków towarowych tej stacji, stąd też można mieć pewność, że wykupując dostęp do Netflixa, można natrafić na hity znane na całym świecie, w tym oczywiście również „La Casa De Papel”. 

Jaki jest koszt wszystkich pakietów w serwisie Netflix?

Netflix swoją ogromną popularność na całym świecie zawdzięcza temu, że potencjalna opłata za użytkowanie tej aplikacji jest naprawdę niewysoka. Jak na polskie warunki koszt Netflixa jest jak najbardziej akceptowalny, ponieważ usługa ta kosztuje to od 29 zł za pakiet podstawowy, 43 zł za pakiet standard oraz 60 zł za pakiet premium. Pakiet podstawowy umożliwia oglądanie filmów w jakości maksymalnej 480p, pakiet standard w jakości 1080p, natomiast pakiet premium to jakość 4K+ Ultra HD.